U doba interneta, ubrzanog razvoja tehnologije kao i općenito ubrzanog načina života, čitanje knjiga je mnogim ljudima daleko od prioriteta.
Ipak, čitanje može donijeti višestruku korist svakoj osobi. Od usvajanja novih znanja i iskustava, proširivanja mašte kod djece te općenito proširivanje vokabulara. No, rijetkima je danas gušt uzeti pravu knjigu u koricama u ruke, osjetiti njen miris te iščitavati ju od početka do kraja.
Primat nad knjigama uzeli su smartphonei, računala, laptopi i tableti koji svakako mogu biti od velike koristi, ali ako njihovo pretjerano korištenje izaziva ovisnost kod ljudi, onda se gubi i njihova primarna funckija.
Novinari portala Jabuka.tv provjerili su koliku pozornost Širokobriježani pridaju čitanju knjiga.
U lijepo uređenoj i suvremenoj Narodnoj knjižnici u Širokom Brijegu nalazi se čak 26.000 knjiga u evidenciji, ali uz naglasak da polovica tih knjiga potječe iz bivšeg socijalističkog sustava te da većina navedenih što zbog nagrizanja zuba vremena, što zbog zastrajelosti sadržaja nije prikladna današnjem dobu. Stoga je oko 10.000 knjiga u uporabi.
Manji broj Širokobriježana posuđuje knjige iz zabave
Širokobriješka gradska knjižnica obnovljena je 2013. godine, kada je poprimila današnji izgled i to sredstvima Državnog ureda za Hrvate izvan RH kada je za tu namjenu osigurano 600.000 kuna.
“Možemo reći da je interes za čitanjem iz godine u godinu sve manji, u mnogočemu je na to utjecao i internet, gdje i neka djeca obveznu školsku lektiru znaju pronaći u nekim skraćenim verzijama. Ipak, djeca iz osnovnih i srednjih škola su i dalje naši najvjerniji čitatelji. Također ima i jedan manji broj Širokobriježana koji vole čitati iz zabave te posuđuju romane, krimiće i sličnu literaturu”, kazali su iz Narodne knjižnice Široki Brijeg za portal Jabuka.tv.
Neki od najčitanijih naslova od osnovnoškolske lektire
U čitaonici ove javne ustanove smještena je dječja literatura do 9. razreda osnovne škole, a posebne police odvojene su i za zavičajnu hercegovačku literaturu, odnosno knjige ili monografije koje su objavljene u Širokom Brijegu i Hercegovini, a u drugom dijelu razvrstana je literatura prema knjižničnim standardima, od romana, krimića, filozofije, teologije, politike i ekonomije.
Zanimalo je novinare i koriste li učenici i studenti ove prostorije za učenje te što je još u planu Narodne knjižnice.
“Određeni interes među studentima postoji posebno uoči ispitnih rokova. Posebno možemo izdvojiti naše studente iz Zagreba koji nakon blagdana Velike Gospe u nemalom broju dođu u knjižnicu pripremati ispite. A zasigurno ovdje mogu pronaći potrebni mir, prostorije su uredne i prikladne za učenje. Poznato je i kako se u našim prostorijama održavaju i brojni događaji iz kulture, od predstavljanja knjiga, izložbi slika i fotografija itd. Idući korak nam je provođenje procesa digitalizacije za što već imamo osiguran program koji je potrebno staviti u funkciju, a u nekoj budućnosti ovisno o financijskim mogućnostima postoji plan izrade arhiva u drugim prostorijama te male kuhinje“, kazali su iz Narodne knjižnice Široki Brijeg za portal Jabuka.tv.
Izvor: Jabuka.tv