Članovi Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH razgovarali su danas sa direktorom OSCE-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Matteom Meccaci.
Predsjedavajuća Interresorne radne grupe Alma Čolo (SDA) je nakon sastanka izjavila novinarima da su s direktorom ODIHR-a razgovarali o osiguranju financijskih sredstava za provođenje izbora i o paketu integriteta izbornog procesa.
– On je pitao postoji li šansa da taj paket integriteta izbornog procesa, a to su preporuke ODIHR-a i vraćanje povjerenja birača u izborni proces, usvojimo bez drugog političkog dogovora. Mi iz SDA smo rekli da ćemo podržati paket integriteta u svakom slučaju, zajedno s oporbenim strankama, jer je nama veoma bitno da se preporuke ODIHR-a, kao najveće institucije koja prati izbore u cijeloj Europi, implementiraju u naš Izborni zakon, kazala je Čolo, kako prenosi Avaz.
Dodala je da, ukoliko dođe do političkog dogovora, dobro je i to, provedba presuda Suda iz Strazbura, „ali u svakom slučaju, paket integriteta ćemo podržati, to je stav SDA“.
HDZ je ključna karika
Na pitanje koliko je realno osiguravanje financijskih sredstava u skorije vrijeme, Čolo je odgovorila da, kada je danas rekla da je ministar financija iz HDZ-a BiH i da je HDZ tu ključna karika, „članica radne grupe Borjana Krišto (HDZ BiH) je odgovorila da to nije točno“.
– Međutim, proračun kreće iz Ministarstva financija. On iz Ministarstva financija kreiran ide prema Predsjedništvu BiH. Ministar Vjekoslav Bevanda je iz HDZ-a. Neka predloži proračun Predsjedništvu za ovu godinu u kojem trebaju biti sredstva za izbore i onda neka taj proračun dođe u Parlament. Mi ćemo glasati za proračun – kazala je Čolo.
Upitana da li eksperti SDA analiziraju ovih dana prijedloge HDZ-a BiH u vezi s izmjenama Izbornog zakona, odgovorila je da oni analiziraju stalno njihove prijedloge.
– Mislimo da su njihovi prijedlozi suviše maksimalistički postavljeni, da oni i dalje zakivaju taj etnički princip kod izbora članova Predsjedništva, da se i dalje zadržava prefiks mada dodaju ‘i svih drugih građana’, što po nama nije u cjelosti provođenje presuda Suda iz Strasbourga. Dozvoljavamo da Venecijanska komisija da pismeno mišljenje i da kaže je li ovo što HDZ uporno tvrdi, da li je to u skladu s demokratskim standardima – navela je Čolo, te dodala da sve što Venecijanska komisija kaže da je u redu i za SDA će biti prihvatljivo, „ako je to provedba presuda, to je dobro za BiH i idemo u tom pravcu“.
O pomijeranju izbora
Na novinarsko pitanje je li realno govoriti o mogućem pomijeranju izbora, odgovorila je da se izbori mogu pomjeriti ukoliko se tako propiše Izbornim zakonom BiH, jer je to definirano Izbornim zakonom.
– Trebalo bi promijeniti u Izbornom zakonu taj rok i reći da to nije prva nedjelja u listopadu ove godine, nego da će se to prolongirati za neko vrijeme. Ali ja mislim da to nije izgledno – navela je Čolo.
Sada imamo, napomenula je ona, takav Izborni zakon, izbori se raspisuju pet meseci prije održavanja izbora.
Po njenim riječima, to znači da će izborno povjerenstvo donijeti odluku o raspisivanju izbora, „i moraju se osigurati sredstva“.
Na kraju je kazala da je danas pokušala s dopredsjedavajućim Interresorne radne grupe Sredojem Novićem (SNSD) i Barišom Čolakom (HDZ BiH) dogovoriti sjednicu ove radane grupe u vezi paketa izmjena koje se tiču integriteta izbornog procesa, ali nema suglasnosti.
– Nema suglasnosti dok se ne postigne politički dogovor. Tako da što se tiče ove dvije stranke, čini mi se da nema volje da se usvoji samo paket integriteta – zaključila je Čolo.
/HMS/