Europarlamentarci su na plenarnoj sjednici u srijedu zatražili od Komisije da se ujednače i primjenjuju zajednička EU pravila za putovanja tijekom pandemije i istaknuli važnost jedinstvenih uvjeta putovanja za turistički sektor.

U raspravi s povjerenikom Komisije Didierom Reyndersom o mjerama za putovanja koje EU poduzima u uvjetima pandemije, većina zastupnika založila se za ujednačavanje mjera za putovanja te kao problem navela različite restrikcije u državama članicama.

„Dobra koordinacija mjera za putovanja od velike je važnosti za turistički sektor“, rekla je Claudia Monteiro de Aguiar iz Europske pučke stranke, a zabrinutost za turizam iskazala je i Isabel Garcia Munoz iz redova socijaldemokrata rekavši kako „radna skupina za turizam traži jedinstvene uvjete putovanja u EU-u“.

Sophie in’t Veld iz grupacije Renew Europe postavila je pitanje „provjerava li Komisija jesu li nacionalna pravila država članica u skladu s uredbom koja je donešena“, dok je Anna Deparnay-Grunenberg iz Zelenih upitala „zašto Komisija ne predlaže procjenu učinka za sve mjere i alate koji se provode“.

Komisija je početkom veljače predložila produljenje korištenja COVID potvrda do 30.6.2023. kako bi se putnicima osiguralo putovanje unutar EU-a ako države članice zadrže određene javnozdravstvene mjere.

Otkako su se uvele COVID potvrde, na početku prošle ljetne sezone, države članice izdale su više od 1,3 milijarde potvrda.

Sustav europskih COVID certifikata jedini je takav operativni sustav na međunarodnoj razini, a „već je 35 trećih zemalja priključeno u sustav, dok ih 22 još čeka“, istaknuo je Reynders, povjerenik Komisije za pravosuđe.

 „Bilo bi šteta prerano ukinuti ovaj sustav koji tako dobro funkcionica“, rekao je Reynders, ali je upozorio da „produljenje sustava COVID potvrda ne treba brkati s ukidanjem restrikcija za putoavnja“.

„Komisija u potpunosti podržava odluke država članica da uklone takve restrikcije gdje god je to moguće“, naglasio je povjerenik i dodao da je „odluka o korištenju COVID potvrda na državama članicama“.

Produljenje sustava COVID potvrda ne podržavaju Europski konzervativci i reformisti, zastupnici iz kluba Identitet i demokracija te hrvatski nezavisni zastupnik Mislav Kolakušić.

„Osim što su COVID potvrde dovele do brojnih smrti diljem svijeta jer su cijepljene osobe, a ne testirane, širile virus u bolnicama, među ugroženima, dovele su i vojsku na ulice država članica“, ustvrdio je Kolakušić u raspravi.

Jorge Buxade Villalba iz redova konzervativaca ustvrdio je da se „privremeno uvođenje ovih potvrda pretvorilo u noćnu moru“.

Izvor:pogled.ba