U povodu povećanja ilegalnih aktivnosti na uništavanju kulturno-povijesne baštine u petak je u Franjevačkom muzeju i galeriji Gorica Livno u organizaciji Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i sporta Hercegbosanske županije održan okrugli stol o temi ‘Kulturno-povijesna baština Hercegbosanske županije-zaštita i mogućnosti’.

Naime, posebnosti prostora Hercegbosanske županije, osim prirodno-geografskih obilježja, pridonosi i vrijedna kulturno-povijesna baština koja svjedoči o kontinuitetu života i kulturološkom identitetu stanovnika ovoga područja. Uključivanje kulturne baštine u gospodarski sustav, osobito je značajan i važan čimbenik u turističkom razvoju Hercegbosanske županije – rečeno je na okruglom stolu, uz  napomenu da su mnoga povijesna naselja, zaštićena kao spomenici kulture, koja su nekad bila kulturna, ekonomska i duhovna središta napuštena i zapuštena ili su jednostavno “razorena” novim, neprimjerenim sadržajima.

Ministrica znanosti prosvjete, kulture i sporta HBŽ-a Gordana Nakić otvorila je okrugli stol rekavši kako je ovo jedan od koraka u rješavanju problema.

“Kulturna baština naše je zajedničko bogatstvo, a njena zaštita jedan je od važnih čimbenika za prepoznavanje, definiranje i afirmaciju kulturnog identiteta i turističkog razvoja. Kulturna dobra predstavljaju veliku vrijednost i kao nacionalno blago trebaju uživati osobitu zaštitu države, županije, općina i naroda koji ih baštini”, istaknula je ministrica Nakić.

Po njezinom mišljenju, naglasak treba staviti na mjere zaštite, prije svega arheoloških lokaliteta, koji su lako dostupni i izloženi devastaciji i uništavanju.

“Danas smo ovdje kako bi pokušali utjecati na svijest ljudi o važnosti zaštite kulturno-povijesne baštine, te da sagledamo potencijale i mogućnosti koje nam u gospodarskom i turističkom smislu baština pruža”, istaknula je Nakić.

Dodala je kako je o nužnosti donošenja Zakona o zaštiti kulturno-povijesne baštine suvišno govoriti, jer bez zakona nema ni zaštite.

Predavači i stručnjaci okruglog stola bili su: dr.sc Tino Tomas iz Odjela za arheologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru, mag. arecheol. Mirko Rašić iz Javnog poduzeća d.o.o Ljubuški, mag. arecheol i pov. Ante Vujanović iz Zavoda za zaštitu spomenika Federalnoga ministarstva kulture i sporta, stručni savjetnik za povijest Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, Zijad Halilović, mag. archeol. Stipan Dilber iz Franjevačkog muzeja u Tomislavgradu, Dražena Džeko iz Franjevačkog muzeja i galerije Gorica Livno.

Među ostalim, na okruglom stolu nazočili su i ministri u Vladi HBŽ-a, priopćeno je iz Službe za odnose s javnošću Vlade HBŽ-a.

Izvor:pogled.ba