Da će se nova era Međugorja nastaviti i nakon smrti mons. Henryka Hosera, nitko nije sumnjao, no da će na njegovo mjesto doći njegov blizanac, to nitko nije mogao slutiti. Dakako, mons. Aldo Cavalli nije njegov rođeni brat blizanac. Hoser je Poljak, a Cavalli Talijan. Jedan je redovnik, drugi dijecezanski svećenik. Obojica teolozi, a jedan od njih liječnik te obojica dio diplomatske službe Vatikana, pa su se čak jednom skoro i susreli u Africi. No, u stvarnom se životu nikada nisu vidjeli, a imaju toliko toga zajedničkoga da ih je Međugorje, nakon prošlonedjeljne nastupne mise mons. Cavallija, novog Papina upravitelja za Međugorje, prepoznalo kao “duhovne blizance”. Odnosno, evanđeoskom jednostavnošću kojom je odisao mons. Hoser, na isti je način mons. Cavalli osvojio srca župljana i hodočasnika.
Papa Franjo očigledno s velikom pažnjom bira svećenike koje će poslati u Međugorje. Sam mons. Cavalli na tome mu je javno i zahvalio rekavši kako je ovu službu s radošću prihvatio na zalasku svojega života, baš kao i mons. Hoser. Dakle, u Međugorje mora doći netko iskusan. Ne samo po godinama i pastoralnom iskustvu, nego i duhovno iskusan, a duhovni se kapital ubire upravo u poznim godinama. Stoga, duhovnom kapitalcu niti ne trebaju neke posebne upute što će i kako činiti kada ga se negdje uputi. “Ideš tamo, budi tamo, mirno, spokojno i uravnoteženo, budi tamo i prati ljude. I to je to”, rekao je papa Franjo mons. Cavalliju na susretu nakon imenovanja, kojega su objavili i službeni vatikanski mediji, što se može protumačiti kao vidljivi znak da je Vatikanu stalo da u svijet izađe zajednička slika srdačnog susreta Pape i nadbiskupa Cavallija. Znak je to nedvojbene Papine podrške njegovoj misiji.
Bilo je nagađanja da se nakon smrti mons. Hosera neće tragati za novim međugorskim vizitatorom iz Vatikana, već da bi se jurisdikcija mogla vratiti u Mostar, nakon umirovljenja međugorskog protivnika mons. Ratka Perića, donedavnog mostarsko-duvanjskog biskupa. No, Vatikan želi u Hercegovini imati svojega čovjeka, što govori o tome da do kraja kani provesti plan uspostave tzv. pontifikalnog svetišta u Međugorju, kako je bilo najavljeno još prije pet godina. A mons. Cavalli taj je značaj dodatno potvrdio drugoga dana svojega dolaska intervju Radio Miru Međugorje rekavši kako “Papa predstavlja sveopću Crkvu i stoga šalje izaslanika, a izaslanik s Papom predstavlja sveopću Crkvu”. Dakle, tko se sretne s Papinim izaslanikom u Međugorju, kao da se sreo sa samim Svetim Ocem. Mons. Cavalli svojom pojavom to i potvrđuje, jer njegova otvorenost, srdačnost i jednostavnost plijeni i osvaja ljude baš kao što to svojim stilom čini sam papa Franjo. Odnosno, kao što je u istome duhu činio i mons. Hoser, kojega je mons. Cavalli čak u svojoj propovijedi povezao s tumačenjem evanđelja i svrstao ga među one koji u raju gledaju lice Božje te zamolio fratre da ne uklone njegovu fotografiju iz župnih odaja. Golemo je to poštovanje! Ali i vidljiva naznaka smjera u kojemu će se kretati Međugorje sljedećih mjeseci i godina.
No, čini se kako to nije svima jasno i kao da ima još onih koji bi vodili ratove oko međugorskog fenomena. Tako se u ponedjeljak, dan nakon Cavallijeve inauguracijske mise u Međugorju, na internetskim stranicama “Crkve na kamenu”, službenog glasila Mostarske biskupije, pojavio tekst protiv Međugorja u duhu napada svih prošlih 40 godina. Koji veli, između ostaloga, kako “’međugorski fenomen’ unosi razdor među vjernike, jer fanatici ne govore o istini, niti ih istina ‘ukazanja’ toliko zanima, nego da bi privukli takozvane ‘hodočasnike’, ne sustežu se od vrijeđanja biskupa, od udaranja na njegov moralan život, na izmišljenu izdajničku ulogu”. Citati su to iz posljednje knjige mons. Perića o biskupu Žaniću, no servirani su upravo u vrijeme dolaska Papina čovjeka u Međugorje. Zacijelo nimalo slučajan tajming. Ali u svakom slučaju nepotreban i neprimjeren. Baš kao i ondašnja opaska biskupa Perića mons. Hoseru, kojemu je, kada mu je svratio u Mostar na putovanju prema Međugorju, poručio kako “na temelju brojnih ispitivanja ne drži vjerodostojnim nijedno ‘ukazanje’, nijednu poruku, nijednu tajnu, nijednu pergamenu”. Kao i da su u “ta nevjerodostojna ukazanja ‘međugorskog fenomena’ uključena i ona navodna u prvih sedam ili deset dana”. A o kojima se pozitivno izjasnilo Međunarodno istražno povjerenstvo Svete Stolice za Međugorje, koje je 2010. osnovao papa Benedikt XVI. i čiji je nalaz sada kod pape Franje. Istoga toga pape Franje, koji u Međugorje prvo šalje Poljaka Hosera, a sada njegova “blizanca” Talijana Cavallija. Zašto? Zbog svih plodova međugorskog fenomena u ovih 40 godina, koje službena Crkva ne može ignorirati.
Izvor:vecernji.ba