Obitelj Leovac iz Domaljevca živi od rada u polju. Ljubav prema uzgoju žitarica i posvećeni odnos prema poslu nasljeđuju generacijama. Zahvaljujući pomoći Europske unije i Savezne Republike Njemačke, u tijeku 2020. godine obitelj Leovac je uspjela posijati pšenicu i na taj način osigurati neophodna sredstva za egzistenciju, objavio je EU4AGRI.

“Mi smo od malih nogu u poljima. Mi živimo od uzgoja pšenice, ona nam je sve. U obiteljii je 20 članova i svi manje-više živimo od poljoprivrede. Ovaj posao nije težak kada ga naučiš i zavoliš”, kaže Slavko Leovac, koji se posljednjih 15 godina intenzivno bavi uzgojem pšenice.

Oni su jedan od 65 kooperanata privrednog društva “Oranica” koji su u tijeku 2020. godine podržane kroz projekat “EU4Business”. Projekt financiraju EU i Njemačka, a cilj mu je ublažavanje negativnog utjecaja Covid-19 na poljoprivredno-prehrambeni sektor u Bosni i Hercegovini.

Plodna posavska zemlja

Za društvo “Oranica” i njene kooperante, ovaj je projekat omogućio nastavak poljoprivredne proizvodnje koja je bila dovedena u pitanje zbog globalne pandemije, kao i osiguranje egzistencije za mnoge obitelji koje se bave uzgojem žitarica. Tako su na vrijeme osigurali sve potrebne sirovine za sjetvu, što je doprinijelo osiguranju kontinuiteta proizvodnje i očuvanju radnih mjesta.

“Prošle sam godine mislio posijati samo 20 hektara pšenice, ali nas je ovaj projekat potaknuo da posijemo 45 hektara. Vrijeme nas je poslužilo i izuzetno smo zadovoljni”, pojašnjava Slavko.

Na plodnoj posavskoj zemlji posađeno je više od 600 hektara pšenice. Kooperanti očekuju da će zajednički urod biti između tri i 3,5 tona pšenice.

“Ovaj projekt je bio velika financijska podrška za proizvođače koji uzgajaju pšenicu. Obzirom da znamo koja je količina posijana, mi sada možemo pretpostaviti okvirne količine i na osnovu toga tražiti kupce za plasman tih prihoda”, pojašnjava Anto Oršolić, radnik u “Oranici”.

Veći otkup

Ovo društvo otkupljuje pšenicu, soju, kukuruz i druge kulture od proizvođača sa područja Posavine. Njihova želja je da prošire kapacitete svojih skladišta i sušara kako bi mogli povećati otkup i plasiranje različitih kultura na tržište BiH te van granica.

Ivo Lucić, vlasnik, objašnjava da je najbolja godina ona u kojoj je sva otkupljena roba prodana, te su izmirene obaveze prema kooperantima. On dodaje da na uspješnost poljoprivredne godine najviše utječe jedan faktor – vremenski uvjeti. 

Trenutno je objavljen novi javni poziv u okviru projekata EU4AGRI, EU4AGRI-Recovery i EU4BusinessRecovery, a Europska unija podržat će sa 3,5 milijuna KM investicije u ruralni turizam u Bosni i Hercegovini. Rok za prijave je 7. ožujka 2022. godine.

Izvor:agroklub.ba