U Sarajevskoj županiji ove godine trebalo bi početi cijepljenje protiv raka grlića maternice, te će Sarajevo biti prvi grad u Bosni i Hercegovini u kojem će se vršiti cijepljenje protiv tog oboljenja, izjavio je za Fenu direktor Zavoda za zdravstvenu zaštitu žena i materinstva SŽ dr. Enis Hasanović.
Program je izrađen prošle godine u suradnji Zavoda za zaštitu žena i materinstva SŽ, Zavoda za javno zdravstvo SŽ i uz potporu UNFP-a. Prijedlog je prihvaćen u Ministarstvu zdravstva SŽ i stavljen u plan za ovu godinu.
-Sada treba Zavod zdravstvenog osiguranja SŽ usvojiti financijski plan rada za ovu godinu u kojem su predviđena sredstva za ovu namjenu, nakon toga da izvrši nabavu cjepiva, te ih distribuira prema JU Dom zdravlja SŽ, gdje će u školskim dispanzerima biti organizirano davanja cjepiva – kaže Hasanović.
Dodao je kako će se sve završiti idućih tjedana ili mjeseci, te će prije toga biti organizirana kampanja informiranja i edukacije te kada će cijepljenje početi.
Cjepivo se preporučuje kod žena i djevojaka te mladića i muškaraca u dobi od devet godina pa nadalje. Djevojčice i dječaci u dobi do 14 godina primaju dvije doze cjepiva u razmaku od šest mjeseci.
-Nakon 15-og rođendana se cjepivo prima u tri doze. Preporuka je da se sve tri doze prime unutar 12 mjeseci. Cjepivo se može primiti istovremeno sa drugim cjepivima. Programom u Sarajevu preporučuje se cijepljenje djevojčica (kasnije i dječaka) u dobi 11-12 godina (6. razred osnovne škole). Cjepiva su besplatne za djevojčice – pojasnio je Hasanović.
Cjepiva za starije dobne skupine također se kupuju u ugovornim ljekarnama, a administriraju se u Domu zdravlja SŽ.
Sugovornik kaže kako Zavod kontinuirano, godinama unazad, radi na ranom otkrivanju i prevenciji karcinoma grlića materice.
-Do sada nismo imali program primarne prevencije – kroz HPV cijepljenje koje je jedini način da se spriječi pojava ovog karcinoma. Stoga smo skupa sa direktoricom Zavoda za javno zdravstvo SŽ uz potporu UNFPA inicirali proces izrade programa uvođenja HPV cjepiva u SŽ, koji želimo da bude prihvaćen i proširen na cijeloj teritoriji BiH. Naš rad se u velikom postotku bazira na sekundarnoj prevenciji ovog karcinoma kroz redovne preglede i uzimanje PAPA briseva, te otkrivanje promjena na cervixu u ranim stadijima displazija i početnog karcinoma, kada je izlječenje 100 posto – pojasnio je Hasanović.
Procjenjuje se da je u 2020. u svijetu oko 570.000 žena oboljelo od raka grlića materice, a oko 311.000 žena umrlo je od te bolesti. U BiH svakog tjedna tri žene preminu od raka grlića materice, ili oko 150 žena godišnje.
Izvor:pogled.ba