Nakon što je najjača bošnjačka stranka SDA dočekala “na nož” zaključke s jučerašnjeg izvanrednog zasjedanja Hrvatskog Narodnog Sabora BiH danas su na sličan način reagirale i druge bošnjačke stranke- SBB Fahrudina Radončića i Naroda i pravde Elmedina Konakovića, koji su bili sudionici neumskih pregovora o izmjenama Izbornog zakona, javlja Hrvatski Medijski Servis. Iako je HNS ponovo pozvao na nastavak pregovora i postizanje dogovora o izmjenama Izbornog zakona, Narod i pravda u priopćenju za javnost tvrde suprotno.
“Zaključci Hrvatskog narodnog sabora na sjednici koja je održana 19. velajče 2022. godine pokazuju da HDZ BiH u suštini nije za postizanje dogovora već svojim nerealnim, maksimalističkim i neustavnim zahtjevima žele dodatno produbljenje političke krize“, navodi se u reakciji Naroda i Pravde.
Usvajanjem zaključaka u kojima se, između ostalog, prijeti „svim legitimnim pravnim i političkim sredstvima“ ukoliko se izbori održe ove jeseni ili pak u kojim se direktno prijeti i najavljuje teritorijalna i institucionalna reorganizacija BiH, u Narodu i Pravdi vide kao potvrdu teze da HDZ BiH u suštini nije za postizanje dogovora već da aktivno radi na produbljenju političke krize u BiH kao i nastavku blokade institucija.
„Ovdje se jasno uočava kopiranje pristupa kojim se već duže vrijeme služi Milorad Dodik. Blokiranje institucija i potonje žaljenje na nefunkcionalnost institucija i zahtjev za reorganizacijom BiH pokazuju da se, nažalost, politike Dodika i Čovića u mnogim segmentima prate, nadopunjuju i potpomažu. Međunarodna zajednica je jasno prozrela takve politike kao antibosanske i antiustavne i na primjeru Milorada Dodika reagirala na odgovarajući način. Ovakvim zaključcima HDZ BiH se svrstava uz politiku koja je osuđena od najviših dužnosnika Sjedinjenih Država i Europske unije“, stoji u, uz ostalo, u priopćenju Naroda i Pravde, stranke Elmedina Konakovića.
Podsjetimo na jučerašnjem zasjedanju Hrvatskog Narodnog Sabora, zaključeno je kako nema uvijeta za održavanje izbora u BiH u listopadu ove godine, budući nije izmjenjen Izborni zakon prema presudama ustavnog suda BiH. Više od 500 zastupnika na jučerašnjem zasjedanju prihvatilo je i zaključak da će se, ukoliko se ne postigne dogovor o izmjenama Izbornog zakona, tražiti nove teritorijalna-administrativna organizacija BiH, podsjeća Hrvatski Medijski Servis.
Iz Naroda i Pravde navode da su u prethodnom periodu vodili odgovornu politiku nastojeći da se postigne dogovor oko važnih pitanja u Bosni i Hercegovini te su pokazali da su spremni da kroz razgovore dođu do rješenja koje će biti u interesu države i svih njenih naroda i građana.
SBB: Nije potrebno raspirivanje dodatnih međunacionalnih tenzija
Iz SBB-a navode da Bosni i Hercegovini u trenutnim, vrlo složenim sigurnosno-političkim prilikama, kako u našoj državi tako i u regiji i šire, nije potrebno “raspirivanje dodatnih međunacionalnih tenzija i unošenje dodatnih nemira među građane i njihove političke predstavnike”.
“Smatramo da sve strane, stranke i pojedinci trebaju istinski zagovarati razgovor i suradnju, poštujući demokratske principe i prakse, što predstavlja jedini racionalan put. SBB ne pristaje na dodatne etničke podjele Bosne i Hercegovine niti prihvata teritorijalne reinkarnacije i nastajanje bilo kakvih „trećih entiteta“ i posljedičnih „jedinica“. To, u biti, otkriva tajne agende i suicidalnu namjeru podjele Bosne i Hercegovine na tri dijela, na način koji omogućava da plemenske poglavice nastave višedecenijsku jalovu vlast nad građanima koji masovno odlaze i bježe od neuspješne vlasti u inozemstvo“, istaknuli su iz SBB.
SBB smatra da se opći izbori 2022. godine trebaju održati te da u tom smislu nema mjesta političkim ultimatumima.
“Bitno je da postoje svi zakonski preduvjeti za organizaciju fer izbora. Eventualni bojkot izbornog procesa i neizlazak na izbore pravo je svakog pojedinca ili grupe, ali opstrukcija organizacije i onemogućavanje održavanja izbora na kojem žele da učestvuju drugi politički subjekti i građani prelazi u domen krivične odgovornosti”, naveli su iz SBB-a.
Na kraju, SBB poziva na mudrost, odgovornost i nastavak dijaloga i političke pregovore pod još većom i energičnijom medijacijom predstavnika Washingtona i Bruxellesa.
“Ta pomoć je sudbonosna u iznalaženju najboljih mogućih rješenja u smislu provođenja presuda Međunarodnog suda za ljudska prava i drugih pravosudnih institucija kako bi bila zajamčena sva demokratska prava svakom građaninu i narodu na cijeloj teritoriji BiH. Bosna i Hercegovina je država i Bošnjaka, i Srba, i Hrvata, ali i svih građana, pa smatramo da tolerantniji međusobni pristup i razgovori nemaju alternativu. Sve drugo vodi ka opasnoj eskalaciji za koju svako ponaosob treba snositi krivičnu i svaku drugu političku odgovornost”, zaključili su iz SBB.
/HMS/