-Propast najnovije, usprkos svemu nadam se ne i posljednje runde pregovora o izmjenama Izbornog zakona BiH i ograničenim izmjenama Ustava, izravna je posljedica upornog inzistiranja SDA i Bakira Izetbegovića na smanjenju ovlasti Doma naroda Parlamenta FBiH, kazao je Hrvatskom Medijskom Servisu Milan Sitarski, član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja (IDPI) iz Mostara.
Sitarski pojašnjava da je predsjednik SDA, Bakir Izetbegović, težak zadatak odlučio opteretiti “suvišnom temom.”
“Unatoč činjenici da je pred pregovaračima bio vrlo zahtjevan zadatak, da istovremeno osiguraju implementaciju odluka Ustavnog suda BiH, koje nalažu osiguravanje legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda u Predsjedništvu BiH i domovima naroda, te odluka Europskog suda za ljudska prava koje nalažu efektivno omogućavanje doslovno svim građanima BiH, neovisno o nacionalnoj (ne)pripadnosti, kandidiranje i glasovanje za doslovno sve političke dužnosti, Izetbegović je našao za potrebno tako težak zadatak dodatno optereti potpuno suvišnom temom”, kazao je Sitarski.
Sugovornik HMS-a ustvrdio je i da se čelnik SDA potvrdio kao pripadnik radikalno-unitarističkih snaga.
-Ta tema, smanjivanje ovlasti federalnog Doma naroda, kao i uopće izmjena ovlasti bilo kojeg tijela vlasti, nije meritumom odluka niti jednog domaćeg niti međunarodnog suda, već je isključivo subjektivni politički prioritet radikalno unitarističkih snaga, kojima je pripadnost Bakir Izetbegović sada praktično i službeno potvrdio. Mogućnost da je na tu liniju došao uslijed straha od političke konkurencije s „građanske ljevice“, koja nije niti željela sudjelovati u pregovorima, pa se onda bunila zato što navodno na njih nije pozvana, niti na koji način ne umanjuje njegovu odgovornost za guranje cijele BiH u još dublju institucionalnu krizu s nesagledivim posljedicama, i to u ovako osjetljivom međunarodnom sigurnosnom okruženju, kazao je Sitarski.
Osvrnuo se i na ulogu pojedinih bošnjačkih medija koji su bili neizravni aktivni sudionici pregovora o reformi Izbornog zakona jer su svojim odabirom tema i teza usmjerili te pregovore ka propašću.
“Neuvjerljivi su i zlonamjerni pokušaji dezavuiranja trenutne postave međunarodnih posrednika, koji se od svojih prethodnika iz ranijih godina i desetljeća, razlikuju upravo obzirnim odnosom prema slovu i duhu Ustava BiH, te voljom da se suštinski udube u sam meritum naših sustavnih institucionalnih problema. Predstavnica EU Angelina Eichhorst je u pojedinim sarajevskim medijima optuživana da protežira neka institucionalna rješenja koja je još 2018. godine izradio i javnosti ponudio Institut za društveno-politička istraživanja (IDPI) iz Mostara”, rekao je Sitarski.
Sugovornik HMS-a kaže i da pojedini medijski akteri guraju BiH u još dublju krizu.
“Autori takvih optužbi pokazuju potpuno nerazumijevanje europske i uopće demokratske suvremene inkluzivne prakse u kojoj nositelji političke vlasti na svim razinama, pa i europskoj, u traganju za rješenjima teških problema uvažavaju, pored ostalih, i javno prezentirane prijedloge iz redova civilnog društva. Tom se praksom na učinkovit način kombinira otvorenost za višerazinski dijalog i fokusiranost na rješavanje problema, što i jeste pristup kakav jedino može pomoći ovoj zemlji, ali velikom dijelu ovdašnjih političkih, pa i medijskih aktera on je potpuno stran, te umjesto njegove primjene radije biraju guranje BiH u još dublju krizu i pogoršavanje naše ionako dramatične situacije”, kazao je Sitarski.
Podsjećamo, danas je u zgradi Izaslanstva EU u BiH u Sarajevu bez uspjeha okončana još jedna runda pregovora o reformi Izbornog zakona BiH koju su predvodili visoka dužnosnica Europske službe za vanjske poslove Angelina Eichorst te američki veleposlanik u BiH Michael Murphy. Od domaćih političkih aktera sudjelovala su izaslanstva šest političkih stranaka predvođena predsjednicima, HDZ BiH, HDZ 1990, SDA, NiP, NES, SBB, dok su se ostale stranke sa sjedištem u Sarajevu ranije samoisključile iz pregovora podrivajući time mogućnost dogovora.
/B. G./HMS/