Na Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Mostaru je u petak, 18.3.2022. godine održan prvi trening u okviru Interreg Mediteran projekta PEFMED PLUS.
Ovaj projekt ima za cilj podizanje svijesti o utjecaju tradicionalne proizvodnje hrane na okoliš, provođenje programa obuke o rezultatima koji su prethodno postignuti s PEFMED projektom, prijenos znanja poljoprivrednim proizvođačima hrane, klasterima i javnim institucijama te ratificiranje protokola i memoranduma o razumijevanju s gore navedenim ciljnim skupinama kako bi se osigurao održiv plan.
Konzorcij PEFMED PLUS radi na repliciranju kulture i metodologije projekta PEFMED (koji je uključivao mediteranske zemlje) i na prenošenju niza proizvoda spremnih za korištenje poljoprivredno-prehrambenim tvrtkama u jadranskom bazenu. Niz horizontalnih aktivnosti, poput izgradnje kapaciteta, obuke i kapitalizacije, bit će uparen s nizom vertikalnih akcija usmjerenih na specifične lance opskrbe hranom. Na projektu sudjeluje sedam projektnih partnera iz šest država i tri pridružena partnera. BiH partner na projektu je SUM APTF, a pridruženi partner je Fond za zaštitu okoliša HNŽ.
Na treningu koji je održan u petak predstavljen je projekt PEFMED PLUS te set alata kojima se može procijeniti učinak poljoprivredne proizvodnje na okoliš. Alati su rađeni prema novoj ekološkoj oznaci Europske unije „PEF“ (Product Environmental Footprint), a prilagođeni su poljoprivrednoj proizvodnji.
Ovaj trening je prvi od tri koja se trebaju održati u sklopu projekta. Svrha treninga je prijenos iskustava, znanja iz završenog projekta PEFMED čime bi se unaprijedila sposobnosti tvrtki kako bi mogle odgovoriti na potrebe potrošača i proširenje tržišta za zelene proizvode te povećanje konkurentnosti mediteranskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
Izvor:pogled.ba