Rat u Ukrajini, slažu se svi vojni stručnjaci, ulazi u novu fazu, nalik bitkama iz Drugog svjetskog rata, s tisućama oklopnih vozila i tenkova te topničkim oružjem. Uoči očekivane ofenzive u istočnoj Ukrajini, Rusija je reorganizirala upravljanje svojim vojnim operacijama. Na čelo vojne operacije dolazi novi ruski general s velikim iskustvom, prije svega iz sirijskog rata.

Iz Lavova se jutros javio Dragan Nikolić za HRT. 

-Jedan od velikih problema dosadašnje i ratovanja ruske vojske u Ukrajini, bio je nekoordiniranost i loše upravljanje vojskom. Dolazilo je, kažu izvori, do slučajeva dvostrukog zapovijedanja unutar vojske ili su vojnici, osobito vojni ročnici, dobivali zapovijedi iz vojnih okruga iz kojih zapravo nisu dolazili. Sada je sve to centralizirano. Putin je postavio čovjeka očito od velikog povjerenja, koji mora ponuditi rezultate. Riječ je o generalu Aleksandru Dvornikovu koji je iz tišine upravljao ruskom intervencijom u Siriji. On do 9. svibnja, kada se tradicionalnom velebnom vojnom paradom u Moskvi obilježava pobjeda protiv nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu, mora isporučiti nešto što će zadovoljiti Putina i što može biti mini-trijumf vjerojatno na istočnom bojištu. Očekuje se, nakon što završi pregrupiranje ruske vojske, invazija na Donbas. Procjenjuje se da ruska vojska za te vojne pokrete i za tu invaziju ima na raspolaganju nešto manje od 100 bataljuna. Spremnost i učinkovitost te vojske, barem prema zapadnim izvorima, procjenjuje se na nešto manje od 85% u odnosu na onu koju su imali prije početka rata. Amerikanci kažu kako imaju itekako pouzdane indicije da se u Rusiji priprema novačenje više od 60 tisuća vojnika. Dio njih bit će ročnici, a dio rezervisti – javio je jutros Nikolić.

Akcije ukrajinske vojske ne mogu se više bazirati na lakom protuoklopnom i protuzračnom oružju. I šef ukrajinske diplomacije Kuleba Zapadu ovoga tjedna pokušava objasniti kako im teško oružje treba – i to brzo. Kasni li se s naoružanjem?

– Cijelo vrijeme ukrajinska strana traži protuzračne sustave. Jučer je, nakon dana ili dva skrivanja, objavljena vijest da je Slovačka isporučila svoj protuzračni sustav S-300, odmah nakon toga se na slovački teritorij instalira još jedan Patriot, i to je neki pomak. Možda se i kasni, ali Amerikanci istovremeno isporučuju protutenkovske projektile Javelin. Jučer je britanski premijer Johnson nakon masakra u Krematorsku najavio slanje novih 800 protuzračnih projektila. I Australija je krenula s isporukom oklopnih vozila Bushmaster, istina – nisu to velike brojke. Očekuje se i isporuka patrolnih oklopnjaka Mastif iz Velike Britanije, podsjeća Nikolić.

Pitanje je sada koliko brzo se uspijeva ruska vojska pregrupirati, kažu izvori da to sigurno neće biti još 10-tak dana, dodaje. 

-Jutros stižu informacije o velikom grupiranju na području Harkiva, drugog najvećeg ukrajinskog grada. To je možda, nakon koncentracije u ruskom Belgorodu, nukleus iz kojeg kreće ruska vojska prema istočnoj bojišnici – ocjenjuje Nikolić.

Naziru li se pukotine u jedinstvu EU što se tiče sankcija prema Putinu i Rusiji?

Nakon jučerašnjeg sastanka s njemačkim kancelarom Scholzom, britanski premijer Johnson poručio je da Europa koju smo poznavali prije samo šest tjedana više ne postoji. Pozvao je na daljnje oštre sankcije Rusiji, osobito kad je riječ o kupnji njezinih energenata. No Scholz se odbio priključiti Johnsonovoj inicijativi o prestanku uvoza ruskog plina do sredine 2024. Naziru li se pukotine u jedinstvu EU što se tiče sankcija prema Putinu i Rusiji?

-Te su pukotine vidljive već dugo. Scholtz je rekao da će Njemačka do kraja ove godine pokušati anulirati svoju ovisnost o ruskoj nafti. Scholtz obećava smanjivanje ili potpuno ukidanje ovisnosti Njemačke o ruskom ugljenu. Dmitrij Medvedev, jedan od najbližih suradnika Vladimira Putina, rekao je da nametanje svih tih sankcija, osobito kada je riječ o energetskom sektoru koji daje potreban kisik ruskoj ekonomiji, znači objavu ekonomskog rata – podsjeća Nikolić.

Izvor:pogled.ba/hrt.hr

error: Content is protected !!