Vjerojatno je svatko barem jednom doživio déjà vu (francuski za “već viđeno”), osjećaj da je neka nova situacija čovjeku poznata od prije, da se već dogodila i da je na neki način proživljena. No postoji i osjećaj suprotan od toga, a na francuskom se naziva jamais vu, odnosno “nikad viđeno”.

Jamais vu je, kako stoji na portalu Science Direct, osjećaj pri kojem se sukobljavaju negativna subjektivna svijest i pozitivna objektivna svijest. Primjerice, jamais vu može biti kada čovjek uđe u dnevnu sobu u kući u kojoj je odrastao, a na djelić sekunde mu se učini kako tamo zapravo stoji po prvi put. Stručnjaci kažu kako ovaj osjećaj može biti prilično uznemirujuć.

“Imao sam osjećaj kao da sam u stranoj zemlji”
O ovom se fenomenu već raspravljalo na društvenim mrežama, pa je tako jedan korisnik Reddita, kako prenosi The Jerusalem Post, opisao svoje iskustvo: “Jednom sam sišao na svojoj autobusnoj stanici, a imao sam osjećaj kao da sam u stranoj zemlji. Nisam prepoznavao prometne znakove, lokaciju, ništa.”

Jedan je korisnik portala Quora napisao: “Doživio sam to više puta u životu (imam 24 godine). Većinom je to bilo kad bi se dosađivao na nastavi. Jednom je profesorica prozivala učenike da odgovaraju na pitanja. Ja sam nesvjesno počeo razmišljati o tome tko sam ja i što radim u učionici. Znao sam kako se zovem, ali sam se osjećao kao da mi to ime ne pripada. Sve je trajalo oko trideset sekundi. Nadam se da mi se to više nikada neće dogoditi”.

Sljepoća za riječi i semantička zasićenost
Znanstvenici ističu još jedan fenomen koji je sličan jamais vu, a nazivaju ga sljepoćom za riječi. Istraživanje provedeno na jednom američkom sveučilištu otkrilo je da je 60 posto studenata barem jednom imalo osjećaj da im je riječ, koja im je inače bila poznata, odjednom nepoznata. Osim toga, neobična je i činjenica da su to uglavnom bile obične i svakodnevne riječi: bili smo, kroz, je, moje, rasti, stvaran…

Uz jamais vu se veže još jedan fenomen, kojeg znanstvenici nazivaju semantička zasićenost, a pri kojem riječi gube smisao kada se mnogo puta ponove naglas u kratkom roku.

Izvor.index.hr