Stanovnicima Njemačke trenutačno nije lako kupovati u trgovinama prehrane. Osnovni prehrambeni proizvodi svakodnevno poskupljuju. Poskupjeli su med, brašno, maslac i sir, ulje, tjestenina…
Prema podatcima Saveznog zavoda za statistiku, cijene hrane su u ožujku 2022. godine porasle za 6,1 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Potrošači stoga moraju izdvojiti više novca za prehranu. Suncokretovo ulje, repičino ulje ili druga ulja koštaju i do 30 posto više. Svježe povrće košta 14,8 posto više, prenosi Fenix-magazin.
Zbog nezadovoljstva potrošača i financijskih problema u kojima su se našli, pojavili su se prijedlozi da makar pojedine namirnice ponovno pojeftine.
Političari i ekonomski stručnjaci sada su za ukidanje PDV-a na određene proizvode. Podsjetimo, u ljeto 2020. godine zbog korona krize PDV se uopće nije trebao plaćati u supermarketima ili diskontima, primjerice za voće i povrće.
Savezni ministar poljoprivrede Cem Özdemir (Die Grünen), između ostalih, zalaže se za smanjenje PDV na neke proizvode.
– Ako voće i povrće učinimo jeftinijim, ne samo da razmjerno jeftino rasterećujemo potrošače, nego i promoviramo zdravu prehranu kroz postignuti učinak upravljanja, objasnio je ministar za Njemačku novinsku agenciju (DPA).
Za to se izjasnio i čelnik lijeve parlamentarne skupine Dietmar Bartsch.
– Privremena suspenzija PDV-a na osnovne namirnice je mjera koja bi brzo stupila na snagu, tako nešto je sada potrebno, rekao je Bartsch za Der Tagesspiegel.
Marcel Fratzscher, predsjednik njemačkog Instituta za ekonomska istraživanja (DIW), također se nada “brzoj i nebirokratskoj pomoći”.
Dok se društvene i potrošačke udruge također zalažu za ukidanje PDV-a na osnovne namirnice, postoje i oni koji se tome protive.
– Čak se ni smanjena stopa PDV-a tijekom pandemije gotovo nije osjetila u novčanicima potrošača, kritizira čelnik parlamentarne skupine FDP-a Christian Dürr za Neue Osnabrücker Zeitung. On se oslanja na već odlučene pakete pomoći.
Savezna i državna vlada ostvaruju pristojan profit od povećanja cijena, jer što proizvod više košta, to se ostvaruje veći prihod od PDV-a. Samo u prva tri mjeseca ove godine savezna i državna vlada uzele su 18,8 milijardi eura više (+34,3 posto) nego u istom razdoblju prošle godine. Rezultat je to kalkulacija lijeve zastupničke skupine u Bundestagu, koja je dostupna Hamburger Abendblattu.
No, nejasno je koliko ukidanje PDV-a doista može pomoći u potpori osobama s niskim primanjima, umirovljenicima i primateljima osnovne sigurnosti. Uostalom, PDV na osnovne namirnice poput mesa, ribe, voća, povrća, brašna, pekarskih proizvoda ili ulja iznosi samo sedam posto umjesto 19 posto. To je manje od poskupljenja svježeg povrća (14,8 posto).
Kada bi se ukinuo porez na dodanu vrijednost samo za biljnu hranu, kako to trenutačno traži organizacija za zaštitu okoliša Greenpeace, te da se i dalje plaća porez na mlijeko i meso, ušteda za potrošače bila bi samo 29,80 eura godišnje. Ovo je rezultat studije Öko-Instituta koju je naručio Greenpeace.
Izvor:fenix-magazin.de