Vrtoglavi rast cijena građevinskog materijala natjerao je velike investitore u Banja Luci da obustave prodaju stanova u izgradnji i revidiraju postojeće avanse i rezervacije, jer više nisu u stanju izračunati koliko će ih stanovi koštati kada budu završeni.
Vlasnici građevinskih poduzeća pričaju da su cijene željeza, cementa, betona, a posebno stakla, do te mjere poskupile radove da sada traže formulu isplativosti kroz uvođenje takozvanih “kliznih klauzula” koje će omogućiti promjene vrijednosti kupoprodajnih ugovora u skladu sa situacijom na tržištu.
Ovo je potvrdio vlasnik “Aragosta investa” Veljko Jarić, koji osim što je zaustavio prodaju, kaže da sada planira sa svakim kupcem pojedinačno dogovoriti kako će nastaviti radove.
„Istina je da su mnogi zaustavili prodaju zbog nenormalnih poskupljenja građevinskog materijala. Ja sam zaustavio prodaju u ulici Boška Tošića na lameli tri. Planiram već sljedećeg tjedna, da pozovem kupce koji su dali avans i rezervirali stanove, da sa njima da pravim neki novi aranžman. Imam informacije da su i neki drugi investitori obustavili prodaju i da čekaju što će se desiti“, rekao je Jarić za CAPITAL.
On kaže da je rješenje vjerojatno u vraćanju “klizne klauzule” jer je mnogo gore napraviti fiksnu cijenu stana i onda stati jer je materijal previše poskupio.
„Klizna klauzula ili skala je nekada ranije bila u svim ugovorima o građenju i omogućavala je korekcije cijena u skladu sa poskupljenjem ili pojeftinjenjem materijala. Ne znam kojoj će formuli pribjegavati investitori, i ja sam razmišljam kako da to riješim, da imam nekog prostora da mogu da kupcima dogovoriti kako da riješimo situaciju. Vjerujem da su i oni svjesni svega i da će prihvatiti nove uvjete. Tko ne bude htio, vidjet ćemo kako ćemo se s njim dogovoriti“, kaže Jarić i dodaje da on misli da više nema mjesta za povećanje cijena nekretnina jer su one dostigle svoj maksimum.
On priča da je inflacija izazvala skok cijena nekretnina za nevjerojatnih 40 posto i da tu nije kraj, jer one nastavljaju rasti. U ožujku ove godine najniža cijena kvadrata bila oko 2.300 KM, o čemu je CAPITAL tada pisao, a već danas gotovo da ga nema ispod 3.500 KM i to u širem centru grada.
„Cijene u Banja Luci su došle i do 6.000 – 7.000 maraka, koliko košta kvadrat na lokaciji “Bijeli dvor” koju gradi Malbašić. U zgradi Mladena Milanovića košta 4.500 KM, a po centru su kvadrati po 3.500 maraka do 4.000 maraka. Na periferiji su cijene već stigle do 3.500 maraka. „Panorama“, objekat Hidrokopa, je dostigao do 3.500 KM što pokazuje da će ove cijene na širem gradskom području još rasti. Mislim da kvadrat neće pojeftiniti, ali jeste bitno da stane. Trenutno skače svaki mjesec po sto maraka. Nadam se samo da će se već jednom stabilizirati, jer su neka poskupljenja opravdana, a neka nisu, po čemu se vidi da mnogi love u mutnom“, kaže Jarić.
Direktor poduzeća “Marković invest RM” iz Laktaša Rade Marković kaže da građevinski sektor treba ozbiljno da razmisli o totalnoj, privremenoj obustavi radova.
“Treba razmišljati u pravcu da se radovi privremeno zaustave, mjesec do dva i da se smiri situacija jer je željezo i do tri puta skuplje nego prošle godine. Jednostavno ovo nema smisla, dajemo novac, a ne znamo gdje sve ovo vodi”, kaže on.
Dodaje i kako bi cijena željeza u tom slučaju pala, jer ga, prema njegovom razmišljanju, ne bi imao tko kupovati.
“Ako kažemo da ćemo zaustaviti kupovinu željeza na 60 dana domaći trgovci će morati tražiti načina da spuštaju cijene. Znam da željeza ima na zalihama i da nema nestašice. Mi planiramo da radimo pozicije u koje ide manje željeza, a da one u koje treba da ga ode više, ostavimo za naredni period”, zaključuje Marković.
Izvor:capital.ba