Krajem prosinca javnost je saznala da je Upravno vijeće Kliničke bolnice “Sveti Duh” koje je postavio gradonačelnik Tomislav Tomašević odabrao novu ravnateljicu, Ana-Mariu Šimundić. Ona je u prvim mjesecima preuzimanja bolnice raspisala natječaje za voditelje klinika i odijela bolnice, a 20. travnja znakovito je najavila da će tijekom njezina mandata njezin tim “sva svoja znanja i vještine usmjeriti na organizacijske i kulturološke promjene”.
Samo nekoliko dana kasnije, kako doznaje Narod.hr, došlo je do pobune zaposlenika KB “Sveti Duh” jer u planu nabave za 2022. godine odlučila je u području IT ulaganja izdvojiti preko 12.5 milijuna kuna. Od tog iznosa predviđeno je da se čak 61 posto, odnosno 7.875.000 kuna primjeni na implementaciju novog Bolničkog informacijskog sustava (BIS). Zaposlenici bolnice krenuli su sa skupljanjem potpisa zadržavanje postojećeg sustava – “Sustav prijema pacijenata” (SPP) kojeg bolnica zadovoljno koristi od 2003. godine.
Ne samo da su se zaposlenici navikli na postojeći informacijski sustav, već je, kako se navodi u pozivu na prikupljanju potpisa novi BIS 4 puta skuplji za održavanje. Uz to što je skuplji, zaposlenici bolnice navode da je nov sustav loš, spor i neintuitivan, a vrijedi istaknuti da trenutni BIS KB “Sveti duh” koriste i druge bolnice u Hrvatskoj.
Poziv za prikupljanje potpisa:
“Nova uprava bolnice na čelu s prof. Šimundić, praktički od prvog dana mandata provodi aktivnosti za ukidanje SPP-a i dovođenje BIS-a IN2. U tom krajnje neracionalnom naumu nova uprava je provela više aktivnosti:
– obavila razgovore s predstavnicima tvrtke IN2,
– organizirala je prezentaciju BIS-a IN2,
– naložila je službama da provjere funkcionalnosti BIS-a IN2 i navedu želje za ev. doradama,
– provela je anketu o zadovoljstvo korisnika SPP-om, rezultate koje zbog poraznih rezultata i izrazitog nezadovoljstva BIS-om IN2 nikada nije objavila
– zaprimila ponudu tvrtke za novi BIS IN2
– prema toj ponudi predložila Upravnom vijeću bolnice i usvojila plan nabave u kojemu su namijenjena sredstva od 1.1 milijun eura za implementaciju BIS-a IN2 kao i godišnje održavanje BIS-a IN2 u 4x većem iznosu nego što to za SPP trenutno izdvaja. Plan nabave je javno dostupan dokument na web stranicama bolnice:
https://www.kbsd.hr/media/2022/04/PLAN-NABAVE-ZA-2022.-GODINU.xlsx – sekcija IT ulaganja
Osim što je ovakav plan nove uprave neracionalan i financijski neodgovoran, suprotan načelima javne nabave propisanim zakonom , sustavno zanemaruju želju nas djelatnika koji svoj ionako zahtjevan posao želimo nastaviti obavljati u SPP-u, a ne u krajnje lošem, sporom i neintuitivnom BIS-u IN2, koji je većina nas imala prilike upoznati tijekom rada u KB Dubrava”, stoji u pozivu za prikupljanje potpisa za zadržavanje postojećeg SPP BIS-a.
Trenutni sustav 4 puta jeftiniji, 3-10 puta brži za korištenje?
Uvidom u stručni rad koji je 2018. objavljen u Biltenu Hrvatskog društva za medicinsku informatiku (HDMI) kojeg je objavio Vedran Ostojić, vlasnik tvrtke Astramedika koja je postojeći BIS napravila otkriva se da SPP na KB “Sveti Duh” koristi od 2003. godine.
“SPP danas radi u punom opsegu u više ustanova, od KBC-a do specijalnih bolnica. Budući da SPP sustav koristi računalne resurse poslužitelja i klijenata na optimalan način, odziv SPP-a je 5-20 puta brži u odnosu na slična programska rješenja u nas, čime omogućava i slično smanjenje troškova za računalnu opremu, troškove napajanja, hlađenja i servisiranja. Optimalnim prikazom bolesničke dokumentacije i nalaza dijagnostičke obrade rad liječnika i
sestara je 3-10 puta brži u odnosu na slična programska rješenja u nas”, samo su neke od karakteristika postojećeg bolničkog informacijskog sustava, a koje su objavljene 2018. godine.
U sustavu do 2018. pohranjeno preko 15 milijuna nalaza
U tom radu se tada navelo i da je bolnički informacijski sustav vrlo razgranata poslovna aplikacija koja se sastoji od otprilike 800 različitih ekranskih prikaza te da je u sustavu pohranjeno oko 15 milijuna nalaza dijagnostičkih pretraga, 200.000 radioloških i drugih audiovizualnih nalaza”.
Inače, autor ovog rada i programa dr. Ostojić, je zaposlenik KB “Sveti Duh” koju se optuživalo da pogoduje svojem zaposleniku, odnosno da zaposlenik zarađuje na svom poslodavcu. Iz bolnice su 2013. poručili “da je dr. Vedran Ostojić zaposlenik Kliničke bolnice “Sveti Duh” na poslovima specijaliste interne medicine, te da je još davne 2008. godine dr. Vedran Ostojić je darovnim Ugovorom dao pravo na neograničeno i neometano korištenje programskog paketa za zdravstvene ustanove pod nazivom: “Sustav prijem pacijenata v.2.0″ (SPP) kojeg je autor i vlasnik”.
Istaknuli su i “kako do današnjeg dana dr. Vedran Ostojić po toj osnovi, uključujući i dogradnju programa, od Kliničke bolnice “Sveti Duh” nije dobio niti jednu jedinu kunu, a tako će biti i ubuduće. Iz bolnice napominju kako nemaju saznanja da dr. Vedran Ostojić širi okolo i prodaje svoj program, niti je to predmet interesa bolnice.
Autor novog BIS-a kojeg ravnateljica Šimundić sada želi uzeti za milijun eura i četiri puta skuplje održavanje je tvrtka IN2 koja već niz godina posluje s državnim institucija Republike Hrvatske. To je bila tvrtka koju je osnovao Ante Mandić, ali je kasnije prodana globalnoj kanadskoj tvrtki Constellation Software koja je 2019. godine imala nešto više od 3 milijarde dolara prihoda.
Izbor čovjeka koji obavlja pobačaje umjesto kvalificiranog zaposlenika bolnice
Podsjetimo, ravnateljica je 20. travnja objavila kako je izabrala novog predstojnika klinike za ginekologiju i porodništvo. Za predstojnika je izabran prof. dr. sc. Ratko Matijević, dr. med. iz KB Merkur, iako su se za isto mjesto prijavili i brojni kvalificirani stručnjaci iz KB ‘Sveti Duh’. U bolnici u koju je došao se zbog priziva savjesti nisu vršili namjerni pobačaji, a sada je doveden čovjek koji radi pobačaje.
Matijević je član kontroverznog Kraljevskog zbora ginekologa i opstetričara Ujedinjenog Kraljevstva (Fellow of Royal College of Obstetricians and Gynecologists) koje je 2011. ustvrdilo da “žene koje razmišljaju o prekidu trudnoće treba informirati da je pobačaj generalno sigurniji nego nastavak trudnoće te da većina žena koja je abortirala ne pati od psiholoških posljedica”.
Inače, Matijević je za Jutarnji list 2014. glede pobačaja komentirao: “Metoda pobačaja lijekovima odavno je u većini svijeta nadživjela metodu kojom se pobačaji danas izvode u Hrvatskoj. Bolnica Merkur ima liječnike koji izvode pobačaje i ima kapacitet za primjenu ove metode te će tako i učiniti kad budemo imali naputak Ministarstva zdravlja, kad sve bude zakonski uređeno i definirano te kad budu izrađeni postupovnici”.
Matijević je tada bio predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KB Merkur, a 2015. godine, upravo je u toj bolnici nagli porast pobačaja.
Izvor: narod.hr