“Bagrem je u nekim dijelovima izmrzao, međutim povoljni klimatski uvjeti su samo odgodili njegovo cvjetanje na kasniji period u odnosu na prethodne godine”, kazao je Barašin.

Iako su početkom svibnja pčelari širom Bosne i Hercegovine najavljivali loš početak mednosne sezone te predviđali da bagrem neće cvjetati, situacija se znatno popravila, a cvjetanje bagrema je najavilo bolju sezonu od očekivane.

Damir Barašin, predsjednik Saveza udruženja pčelara RS, kazao je za “Nezavisne novine” da su se prognoze da bagrem neće cvjetati pokazale netočnim.

Početak sezone 

“Bagrem je u nekim dijelovima izmrzao, međutim povoljni klimatski uvjeti su samo odgodili njegovo cvjetanje na kasniji period u odnosu na prethodne godine”, kazao je Barašin.

Prema njegovim riječima, pčelari s terena javljaju da je unos meda u košnice solidan.

Paša livada

  Dodajući da su prvi rezultati cvjetanja bagrema vidljivi s bagremovih paša u okolini Modriče, Odžaka i Svilaja, ističući da se pčelari u Federaciji najviše oslanjaju na livadsku pašu. “Naši pčelari se najviše oslanjaju na pčelinju pašu livada, jer ona nikada nije podbacila”, rekao je Deljo.

Prema njegovim riječima, u regionalnim pčelarskim udruženjima u Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori situacija s cvjetanjem bagrema je ista kao i u BiH.

Podsjećamo, kako su “Nezavisne” nedavno pisale, zakasnjelo cvjetanje biljaka u Bosni i Hercegovini uvjetovalo je da početak medonosne sezone ne bude obećavajući jer pčele nisu unijele značajnije količine meda u košnice, a pčelarima je jedino preostala nada u cvjetanje livade i optimalne uvjete za uzimanje nektara.

Kako kaže Obrad Ninković, predsjednik Udruženja pčelara “Leotar” iz Trebinja, proljeće je poprilično kasnilo s dosta niskim temperaturama u ožujku i travnju, pa je i vegetacija zakasnila, ali, s obzirom na to da su pčele dobro razvijene i pčelari su uradili sve potrebne tretmane, njihova očekivanja od svibnja su velika.

“S obzirom na to da je proljeće zakasnilo, zakasnila je i vegetacija, ali, prema prognozama koje pčelari prate, očekuje se i slabo cvjetanje zanoveti kao jedne od medonosnijih pčelinjih paša”, kazao je Ninković te dodao da očekuje da se stanje popravi na livadi, dubovoj resi, pelinu i drači.

Izvor: Bljesak.info

error: Content is protected !!