U HNŽ-u utvrđen je Nacrt i Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutarnjim poslovima i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policijskim službenicima i upućen u žurnu skupštinsku proceduru. Jesu li osigurani preduvjeti da se otkoče procesi i otklone poteškoće u radu MUP-a, pa i izbora komesara, kao i njegovog zamjenika?
Dugogodišnji prijepori između dvije vladajuće stranke HDZ-a i SDA oko izbora policijskog ravnatelja u Hercegovačko-neretvanskoj županiji konačno bi mogli biti riješeni. Naime, čini se da su dvije stranke uspjele postići kompromis kroz izmjene Zakona o unutarnjim poslovima, koji je Vlada uputila u žurnu skupštinsku proceduru.
“Imamo problem koji je možda najizraženiji – policijskog ravnatelja, u ovom Zakonu. Predviđeno je da se uz ravnatelja uvede i institut zamjenika ravnatelja. O tome će se očitovati zastupnici u skupštini. Osim izbora ravnatelja, problem je i nedostatak oko 250 policijskih službenika, te imenovanja, odnosno njihovo napredovanje”, navodi za BHRT glasnogovornik Vlade HNŽ Pero Pavlović.
Na izmjenama zakona radili su pregovarački timovi županijskih organizacija SDA i HDZ-a i postigli su dogovor da se konačno riješi višegodišnja kriza u MUP-u HNŽ-a oko izbora i imenovanja policijskog ravnatelja bez kojeg ova županija jedina godinama funkcionira. Uvođenje funkcije zamjenika policijskog ravnatelja bio je prijedlog SDA.
“Pošlo se od ideje da se po uzoru na federalno uređenje u HNŽ izmjenom novih zakona osigura to da HNŽ pored komesara ima i zamjenika komesara, mislim da je to jedno realno, kompromisno rješenje uz određena ovlaštenja”, kaže predsjednik KO SDA HNŽ Edin Mušić.
“To imamo u federalnom MUP-u. Ako je to način, da smo to u tom nekom političkom smislu prevazišli, da bi uistinu imali ravnatelja ili ravnateljstvo koje bi upravljalo policijom koje je jedino odgovorno za rad policije, onda je i to rješenje”, kaže predsjednik KO HDZ-a HNŽ Stjepan Bošković.
U skupštinskoj opoziciji, međutim, ovakav dogovor dvije vladajuće stranke ne smatraju dobrim rješenjem. Ističu kako je pitanje komesara potpuno ispolitizirano, a policija bi, kažu, trebala biti lišena politike i isključivo u funkciji sigurnosti.
“Od županije koji nema ni jednog komesara, sada dobiti faktički dva i to je onaj dogovor HDZ-a SDA koji smo vidjeli u milijun primjera, od 2 škole pod jednim krovom, dva doma zdravlja, sad ćemo imati dva komesara, a to znači da ćemo imati dvije stranačke policije. Mi po postojećim zakonima i odlukama imamo imamo jasnu proceduru i zna se kako se bira komesar”, kategoričan je predsjednik KO SDP-a HNŽ Ismet Lulić.
“To je politički dogovor koji predstavlja izuzetak na nivou županijskih ministarstava u Federaciji, mi u načelu nismo protiv takvih rješenja ako ista ta rješenja budu primijenjena u drugim županijama, u pogledu nacionalne zastupljenosti ravnatelja odnosno zamjenika ravnatelja i određenog balansa. Ne želimo da HNŽ bude neki poseban izutetak u Federaciji”, izjavio je zamjenik predsjednika HRS-a Slaven Bevanda.
Osim pitanja komesara, oko kojega spor traje još od 2014. godine, izmjenama Zakona koje je Vlada uputila u žurnu skupštinsku proceduru trebalo bi, između ostalog, biti riješeno i pitanje nedostatka policijskih službenika. Trenutno ih u HNŽ-u nedostaje oko 250 što je, uz ravnatelja policije, preduvjet i jamstvo sigurnosti građana u ovoj županiji. Zastupnici u Skupštini HNŽ-a, o ovim pitanjima bi se trebali izjasniti već idući tjedan.
Izvor:BHRT