Zajednica obitelji žrtava ubijenih na Uborku i Sutini 1992. godine Mostar te Udruženje građana civilnih žrtava rata Mostar u ponedjeljak su prigodnim programom obilježili 30. godišnjicu od zločina na Uborku i Sutini.
Tom prilikom brojna izaslanstva su položila cvijeće na spomen-obilježjima na Uborku, u Sutini te u Zaliku.
Adnin Hasić, predsjednik Udruženja obitelji ubijenih žrtava na Uborku i Sutini poručio je kako su na tim mjestima prije 30 godina ubijeni Mostarci, nedužni civili, Hrvati i Bošnjaci, prenosi Fena.
– Mi 30 godina čekamo da Tužiteljstvo i Sud Bosne i Hercegovine procesuiraju odgovorne za ovaj zločin. Pouzdano znamo da je dvanaest osumnjičenih umrlo, umiru i svjedoci te stoga koristim ovu priliku da još jednom pozovem institucije da pred lice pravde izvedu odgovorne za zločin na Uborku i Sutini – naglasio je Hasić.
Dodao je kako su se prvi zločini u Mostaru dogodili upravo na Uborku i Sutini, napomenuvši da je najveća otkrivena masovna grobnica u Mostaru upravo Sutina koja je prva otkrivena i ekshumirana u Bosni i Hercegovini.
– Nema većeg ili manjeg zločina. Zločini su se događali na svim stranama i možda je ovo dobar put kako bismo iskreno, jedni prema drugima pogledali u oči, ispričali se za sve ono što se događalo kako bismo onda lakše izgradili bolju budućnost za sve nas i za našu djecu – kazao je Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.
Izrazio je zahvalnost Gradskom vijeću Mostara da je, na inicijativu Udruženja civilnih žrtava rata, današnji dan proglasio Danom svih civilnih žrtava rata.
– To je pokazatelj da su došla vremena da se otvaraju neke teme koje do sada nisu bile otvorene. Hrabro idemo naprijed s premisom da gradimo bolju budućnost – zaključio je Kordić.
Prilikom povlačenja snaga JNA s lijeve obale Neretve u Mostaru civili su pohvatani, mučeni, ubijeni i bačeni na deponiju Uborak sjeverno od grada. Njih 114, Hrvata i Bošnjaka, podsjeća Hrvatski Medijski Servis. Snagama JNA na teritoriji Mostara tada je zapovjedao general Momčilo Perišić. U sastavu JNA bilo je i rezervista, šešeljevaca i pripadnika drugih paravojnih formacija.
Ovaj zločin, među prvim masovnim zločinima tijekom rata u BiH, kao i stradanje oko 700 Mostaraca i razaranje grada tijekom agresije Jugoslavenske narodne armije (JNA) i paravojnih postrojbi na Mostar 1992. godine, izravno se vezivao za bivšeg načelnika Glavnog stožera Vojske Jugoslavije generala Momčilo Perišić.
Carla del Ponte, bivša glavna tužiteljica Haaškog suda, prilikom svoga posjeta Mostaru u izravno je upoznata s tim zločinom i svim relevantnim činjenicama, no Tužiteljstvo nije teretilo generala Perišića za zločine u Mostaru. Nije to prvi slučaj sramnog i selektivnog odnosa bivše glavne tužiteljice Del Ponte i Suda u den Haagu prema pojedinim žrtvama i zločinima tijekom rata u bivšoj zajedničkoj državi.
Bivši mostarski gradonačelnik Milivoj Gagro, koji je tu dužnost obnašao nakon prvih demokratskih višestranačkih izbora do početka rata svojedobno je izrazio svoje neslaganje s tom činjenicom.
– Ne znam kako su mogli izostaviti Mostar jer pored Zadra naš grad je pretrpio najveća razaranja od vojske kojom je zapovijedao upravo general Perišić- kazao je Gagro dodajući kako u procesu koji se trebao provesti, uz Zadar, Mostar je morao biti na prvom mjestu jer je taj grad u BiH pretrpio najveću štetu upravo zbog nastranih nagona generala Momčila Perišića.
Međunarodni sud u Haagu je 2002. godine odobrio nastavak postupka na Županijskom sudu u Mostaru. Konkretno, radi se o 7 osumnjičenih osoba koje su i danas slobodne. Županijsko tužiteljstvo izjavilo je da se, po zakonu, nitko ne može optužiti dok ne bude saslušan. Saslušanje nije moguće jer većina osumnjičenih žive izvan Bosne i Hercegovine. Perišić nije optuživan za ovaj zločin, kao ni za masakre u Sutini i Zaliku. Glavnoj tužiteljici Haškog tribunala Carli del Ponte bila je dostavljena sva potrebna dokumentacija.
/M. L./HMS/