Predsjedatelj Vijeća ministara Zoran Tegeltija ocijenio je da BiH sa sadašnjim ustavnim uređenjem apsolutno može biti članica EU i da Daytonski sporazum i EU integracije nisu suprotstavljeni.
Tegeltija je podsjetio da ima sličnih zemalja članica EU koje imaju decentralizirani sustav vlasti, kao što ima BiH, i koje su, kao takve, od početka članice EU.
Naravno, istaknuo je on, nekima je to u BiH izgovor kojim bi željeli da kroz proces europskih integracija promijene ustavno uređenje BiH kako bi se napravila unitarizacija BiH.
“Europske integracije nam jesu cilj, ali nisu način da se mijenja Ustav BiH na neustavan način. Naši unutarnji odnosi imaju mnogo otvorenih pitanja, ali ta rješenja se ne mogu nametati sa strane”, rekao je Tegeltija za beogradski list “Politika”.
Prema njegovim riječima, odgovori na unutarnja otvorena pitanja moraju se postići dijalogom i konsenzusom, kao osnovnim načinom funkcioniranja u državi koju čine tri konstitutivna naroda i dva entiteta.
“Tko želi zaobići ili zanemariti to osnovno opredjeljenje, ruši Ustav BiH”, istaknuo je Tegeltija.
On je podsjetio da su sve zemlje Balkana kao svoj vanjskopolitički cilj postavile pristupanje EU i nalaze se u različitim fazama tog procesa, ali i da je prije nekoliko godina Bruxelles donio odluku da zaustavi proces proširenja EU zbog svojih unutarnjih reformi.
Tegeltija je dodao da je danas ponovo pod upitnikom dodjeljivanje statusa kandidata zemljama Balkana zbog događaja u Ukrajini.
On je napomenuo da se zemlje Balkana više od deset godina bore s tim procesom pridruživanja i da će nastaviti provoditi reforme.
“A hoće li Europa biti spremna i kada će biti spremna prihvatiti zemlje zapadnog Balkana u EU, ostaje vidjeti. Ipak, ne možemo stajati u mjestu dok oni ne odluče. Moramo između sebe surađivati, moramo biti spremni i međusobno razvijati unutarnje kapacitete”, naveo je on.
Tegeltija je rekao da je njegova osnovna poruka za građane Srbije, Albanije i Sjeverne Makedonije, s nedavno održanog summita “Otvoreni Balkan”, gdje je ispred BiH sudjelovao kao gost – da budu strpljivi i da će vrlo brzo imati prilike uvjeriti se u prednosti ove inicijative.
Suština poruke je u riječima jednog građanina Sjeverne Makedonije, koji mi je, na obali jednog od najljepših jezera na svijetu, Ohridu, rekao i tome se pridružujem: “Dajte, napravite taj ‘Otvoreni Balkan’, otvorite granice da živimo kao ljudi”, rekao je Tegeltija.
/Srna/HMS/