Zbog rata Rusije protiv Ukrajine, a ne sankcija Zapada, glad će dodatno pogoditi još 40 do 50 milijuna ljudi, rekao je u petak američki državni tajnik Antony Blinken u Berlinu gdje se, uoči sastnaka G7 održava konferencija o globalnoj krizi hrane.
– Nema drugih razloga osim političkih za rusku blokadu Ukrajine i, u mnogim slučajevima, odbijanje Rusije da izvozi vlastito žito, kazao je Blinken na konferenciji za medije s njemačkom šeficom diplomacije Annalenom Baerbock.
Baerbock je pozvala međunarodnu zajednicu da pojača napore u borbi protiv pogoršanja gladi u mnogim dijelovima svijeta, a ruske poteze nazvala je “ciničnim”, a moguće i destabilizirajućim ratom žitaricama.
– Rusija svjesno “koristi glad kao ratno oružje i u tome je cijeli svijet talac”, rekla je i upozorila da prijeti cunami gladi za neke zemlje.
Situacija je, kako kaže, “drastična”, s 345 milijuna ljudi kojima potencijalno prijeti glad. Ove će godine trebati prikupiti 44 milijarde eura, no osigurano je tek pola iznosa, dodala je.
Krizu s glađu usporedila je s “po život opasnim valom” čemu kumuju klimatske promjene i pandemija COVID-a-19.
– Ali tek s ruskom invazijom na Ukrajinu je taj val postao tsunami, rekla je Baerbock.
Ministri 40 zemalja pokušavaju u petak na konferenciji u Berlinu pronaći konkretna “rješenja” za krizu hrane izazvanu ratom u Ukrajini.
Nazvana “Ujedinjeni za globalnu sigurnost hrane”, konferencija se održava uoči samit G7 u Bavarskoj koja počinje u nedjelju.
Potraga za alternativnim pravcima
Konferencija bi trebala u petak poslijepodne “predložiti rješenja” kao što su ubrzanje izvoza hrane iz Ukrajine alternativnim putevima s obzirom na to da je Rusija blokirala crnomorske luke, rekla je Baerbock prije početka razgovora.
Raspravljat će i o porastu pomoći za zemlje najteže pogođene krizom hrane, iako skup nije najavljen kao donatorska konferencija.
Ruska invazija na Ukrajinu, a riječ je o dvjema zemljama koje su veliki proizvođači žita, ulja i umjetnih gnojiva, izazvala je strelovit rast cijena hrane te rasplamsala inflaciju.
Rusija niječe odgovornost za blokadu i optužuje zapadne sankcije da potiču krizu hrane.
– Rusija je izvela otprilike jednako žita kao i lani, prema tome ruski narativ o tome da su sankcije izazvale rast globalnih cijena hrane potpuno su neutemeljene, rekla je.
Baerbock kaže da Rusija može “dopustiti izvoz ukrajinskih žitarica preko luke Odese ili jednostavno prekinuti rat, a mi ovako moramo razbijati glavu kako bismo pronašli alternativne pravce opskrbe”.
Alternativni pravci su preko Ppljske, ali problem je u različitoj širini purga (zapadne Europe) i Ukrajine i Rusije, pa to otežava cijelu situaciju.
– Zbog toga smo izabrali rutu preko Rumunjske jer može pojačati plovidbu rijekom, rekla je.
Turska pokušava posredovati kako bi se olakšao izvoz žita preko Crnog mora. Četverostrani pregovori o izvozu žitarica u kojima će sudjelovati predstavnici Rusije, Ukrajine, Turske te Ujedinjenih naroda trebali bi se održati u Turskoj “idućih tjedana”, najavilo je tursko ministarstvo obrane.
Izvor:pogled.ba