Kako bi na neki način zaštitili svoj novac od gubljenja na vrijednosti, stanovnici BiH masovno podižu ušteđevinu s banaka i ulažu ih u nekretnine. Dok su jedni orijentirani prema kupnji kuća i stanova u BiH, drugima je primamljivija Republika Hrvatska, piše Večernji list BiH.
Jednostavan proces
Najčešće je riječ o nekretninama, ali i zemljištu u turističkim središtima. Ipak, cijene su, kažu, u ovoj zemlji postale previsoke za one koji na štednim knjižicama imaju tek nekih stotinjak tisuća konvertibilnih maraka. Oni se u zadnje vrijeme više okreću kupnji nekretnina u Turskoj.
Zanimljivo je da se na ovaj korak sve češće odlučuju stanovnici Zapadnohercegovačke županije, kao i Hercegovačko-neretvanske.
– Najprije smo razmatrali nekretnine u okruženju. Razmišljali smo o stanu u Širokom Brijegu ili Mostaru, međutim, za novac koji smo imali na banci u tim gradovima nismo mogli pronaći pristojnu nekretninu. Raspitujući se među prijateljima, čuli smo za opciju Turske, gdje se stan pristojne veličine u novogradnji može kupiti za nekih 90.000 do 100.000 konvertibilnih maraka – objašnjava nam jedan od novopečenih vlasnika nekretnine u Turskoj, koji s obitelji živi u Hercegovini.
Stan se, navodi, nalazi u turističkoj destinaciji te mu je namjera dati ga u najam jednoj od turskih agencija. Već ranije su vlasnici agencija koje se bave posredništvom u kupnji nekretnina u Turskoj objasnili kako je proces same kupnje vrlo jednostavan, a najvažnije je da kupac izabere željenu nekretninu.
Kada je riječ o dokumentaciji, državljanima BiH potrebna je putovnica, odnosno prijevod putovnice na turski jezik i potvrda o prebivalištu iz CIPS-a, također prevedena na turski jezik i ovjerena s apostile pečatom te pet fotografija formata kao za putovnicu. Nakon pripreme sve potrebne dokumentacije, aplicira se za termin u katastru za što je potrebno čekati od pet do sedam radnih dana. U katastru kupac nekretnine preuzima vlasnički list kao dokaz da nekretnina prelazi na vlasnika 1/1. Po službenoj proceduri na datum zakazanog termina dolazi i prevoditelj za jezik kojim govori kupac. Minet Musić, agent za nekretnine, nedavno je komentirao razloge zbog kojih se sve veći broj stanovnika BiH odlučuje za kupnju nekretnine, tj. uglavnom stana u Turskoj. Kako se gradi u Turskoj – Svi projekti u Turskoj prave se malo drugačije nego kod nas. Kod nas investitori samo naprave stan, garaža se kupuje dodatno. U Turskoj se dobiju i garaža i zajednički sadržaji od unutrašnjeg, vanjskog bazena, saune, wellnessa, teretane, igraonice pa do toga da imate 24/7 osiguranje. Takav koncept kod nas nije zaživio – objasnio je ovaj agent za nekretnine.
Zanimljivo je da je od 2018. godine Turska uvela zakon da strani državljani koji kupe nekretninu u vrijednosti od minimalno 250.000 dolara postižu pravo za dobivanje državljanstva ove zemlje. Inače, mogućnost kupnje nekretnine u Turskoj državljanima 120 zemalja među kojima je i BiH omogućena je prije deset godina. Stan u Alanji, na morskoj obali, može se kupiti za 100.000 do 120.000 konvertibilnih maraka, prije godinu cijena mu je bila 80.000 konvertibilnih maraka. U Jalovi se i sada stan može kupiti za nekih osamdesetak tisuća KM. Od dodatnih troškova tu su troškovi ekspertize, izrade vlasničkog lista, upotrebne dozvole za stan, godišnji porez, troškovi priključka na vodu i struju, kao i troškovi održavanja.
Procjena stana, tj. ekspertiza košta u prosjeku od oko 167 eura do oko 240 eura, izrada vlasničkog lista iznosi 4 posto od procijenjene vrijednosti stana, a troškovi upotrebne dozvole iznose od 700 do 2000 eura. Troškovi priključka na vodu i struju su oko 600 eura. Kod pojedinih građevinskih firmi ovi troškovi uključeni su u cijenu stana.
Izvor:vecernji.ba