Zastupnik u Bundestagu Adis Ahmetović (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD), inače radikalni bošnjački unitarist, apelirao je na Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta da ne mijenja izborni zakon ove zemlje.
“Zastupnici njemačkog Bundestaga su u posljednjem tjednu prije ljetne pauze velikom većinom glasali za demokratsku i europsku Bosnu i Hercegovinu. Mi ovu zemlju nećemo ostaviti na cjedilu u ovom položaju. Zato pozivam Visokog predstavnika u BiH da se sada, tako kratko prije izbora u listopadu, distancira od namjere upotrebe Bonskih ovlasti“, priopćio je Ahmetović.
Ahmetović: Ono što se trenutno događa u Bosni i Hercegovini nikada ne bi dozvolili u našoj zemlji
On je poručio da bi duboke promjene trebale biti donesene zajednički s demokratski legitimnim institucijama i proeuropskim snagama.
“Svi njemački think-tankovi, većina znanstvenika i kao i međunarodni stručnjaci ne preporučuju neke od promjena o kojima se raspravlja. Ja apeliram na SAD, Veliku Britaniju i Visokog predstavnika da poslušaju ove glasove i uklope ih u svoje odluke”, poručio je socijaldemokratski zastupnik i izvjestitelj zastupničkog kluba vladajućeg SPD-a za zapadni Balkan.
“Nemojmo o sudbini ljudi odlučivati iza zatvorenih vrata. Ono što se trenutno događa u Bosni i Hercegovini nikada, i to kažem iz perspektive njemačkog zastupnika, ne bi dozvolili u našoj zemlji. Ova mjerila moramo poštivati i kad se radi o sudbini drugih”, zaključio je Ahmetović, piše N1.
On je time reagirao na naznake da bi Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Christian Schmidt (član demokršćanskog CSU-a) mogao posegnuti za tzv. Bonskim ovlastima koje mu omogućavaju zakonske promjene mimo institucija u BiH i promijeniti izborni zakon i način izbora zastupnika u Dom naroda Federacije BiH.
Navodni dokument OHR-a predviđa kako bi se ubuduće u klubove naroda delegiralo zastupnike tri konstitutivna naroda samo iz onih županija u kojima oni čine najmanje tri posto stanovnika.
Rezolucija Bundestaga o BiH
Ahmetović je jedan od idejnih začetnika nedavno donesene rezolucije Bundestaga o BiH.
Podsjetimo, prije otprilike dva tjedna zastupnici njemačkog Bundestaga usvojili su odluke koje se tiču Bosne i Hercegovine a između ostalog usvojena je i rezolucija pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti”.
Osim vladajućih stranaka, za ovu rezoluciju glasovali su i predstavnici CDU-a, a protiv su bili članovi desnog AfD-a te krajnje ljevice.
Ovo je možda prvi put u povijesti Europske unije da jedan parlament države članice EU-a donosi rezoluciju u kojoj poziva na akciju protiv druge države članice EU-a. I to uz potporu Kršćansko-demokratske unije (CDU), HDZ-ove sestrinske stranke.
Bundestag je razmatrao dokument koji su u parlamentarnu proceduru uputili predstavnici vladajućih stranaka SPD, FDP i Zeleni pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti” unutar kojeg se traži od njemačke vlade “da pruži jaču podršku Bosni i Hercegovini” i “spriječi rast nacionalističke retorike”, navodi klix.ba.
Tijekom rasprave koja je trajala 40 minuta, u Bundestagu su se obratili brojni zastupnici iz svih stranačkih frakcija.
Kakvu je rezoluciju usvojio Bundestag?
Kada je riječ o rezoluciji vladajućih stranaka, u njoj se navodi kako stanje u BiH izaziva veliku zabrinutost.
“Etničke podjele i dalje oblikuju svakodnevni život, dominiraju politikom i blokiraju napredak i reformske procese. Nacionalistička i zapaljiva retorika ponovo su dio političkog diskursa”, tvrde stranke.
Zbog toga, iz SPD-a, FDP-a i Zelenih pozvali su njemačku vladu na čelu s Olafom Scholzom da pruži veću podršku Bosni i Hercegovini.
“Reforme su desetljećima blokirane kako bi se održalo povoljno okruženje za korupciju. Sada se pojedini politički lideri sve više oslanjaju na separatizam, mržnju i govor mržnje kako bi odvratili pozornost javnosti od zastoja. Konkretno, političke akcije nacionalističkih političara poput Milorada Dodika, trenutno člana državnog Predsjedništva, i Dragana Čovića, predsjednika stranke HDZ BiH, imaju za cilj da unište Bosnu i Hercegovinu kao državu i dom raznolikog stanovništva. To je neprihvatljivo i zahtijeva odlučan, čvrst otpor Europske unije, njenih država članica i međunarodne zajednice”, navode.
Na kraju, poručili su kako se od djelovanja u BiH moraju distancirati i vođe u Srbiji i Hrvatskoj.
“Pored toga, od političkih lidera Srbije, također u pogledu tekućeg procesa pristupanja EU, i Hrvatske treba bez sumnje tražiti da se distanciraju od etničkih separatističkih snaga u Bosni i Hercegovini”, zaključuje se u dokumentu.
Kovač o Ahmetoviću
Bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač analizirao je u N1 Newsroomu rezoluciju koju je Bundestag donio o Bosni i Hercegovini.
“Deklaracije su deklaracije, nisu protokoli. Protokole morate poštivati, a ovo je deklaracija. Naravno nije dobro da se stvara takva klima. Pročitao sam tu rezoluciju i pratio sam raspravu u Bundestagu. Rasprava se ticala slanja vojnika u BiH, a ne ove deklaracije”, kazao je Kovač ističući da u rezoluciji postoji više spornih elemenata.
“Nitko nije rekao osim Ahmetovića da je propao koncept konstitutivnih naroda. Što to znači? Gospodin Ahmetović poziva na rušenje ustava BiH, to je protustavno i protudržavno djelovanje. Zamislite da ja sada kažem za njemački ustav da je neki njihov koncept propao. Rekli bi što hoće taj Kovač u Hrvatskoj? Nek se drži hrvatskog Ustava. Tako i Vi gospodine Ahmetoviću, koji ste njemački zastupnik, držite se njemačkog ustava, a nemojte zadirati u ustav BiH, koji je donesen kako je donesen”, kazao je Kovač.
Izvor: narod.hr