Hrvatski Sabor na svojim je stranicama objavio pregled troškova rada zastupnika u razdoblju od 1. siječnja do 15. srpnja 2022.
Hrvatski sabor redovno, dvaput godišnje, objavljuje polugodišnje troškove rada zastupnika nastale u sklopu obavljanja njihovih službenih dužnosti te u skladu s nadležnim propisima. Prikaz troškova odnosi se na razdoblje od 1. siječnja do 15. srpnja 2022. godine.
Zastupnički paušal i naknada za odvojeni život
Zastupnici, uz mjesečnu plaću, ostvaruju pravo na isplatu zastupničkog paušala u iznosu od 1.500,00 kuna mjesečno te naknade za odvojeni život u iznosu od 1.000,00 kuna mjesečno. Naknada za odvojeni život ne isplaćuje se zastupnicima tijekom ustavne stanke u radu Sabora (od 15. srpnja do 15. rujna, od 15. prosinca do 15. siječnja tekuće godine), te u razdoblju od raspuštanja do konstituiranja novog saziva Sabora (u skladu s Odlukom o smještaju zastupnika Hrvatskoga sabora u Zagrebu u vrijeme zasjedanja Sabora, radnih tijela i klubova zastupnika, NN 44/05 – pročišćeni tekst, i 47/16).
Službeni stanovi
Zastupnici s prebivalištem udaljenim više od 50 km od Zagreba imaju pravo na korištenje smještaja u stanovima za službene potrebe te u unajmljenim garsonijerama i jednosobnim stanovima, i to u mjesečnom iznosu do 2.500,00 kuna na ime najma stana, kao i na naknadu režijskih troškova do 500,00 kuna mjesečno. Moguće razlike u troškovima najma stana i režijskim troškovima zastupnici snose sami (u skladu s Odlukom o smještaju zastupnika Hrvatskoga sabora u Zagrebu u vrijeme zasjedanja Sabora, radnih tijela i klubova zastupnika, NN 44/05-pročišćeni tekst, i 47/16).
Dnevnica
U okviru obavljanja svojih zastupničkih dužnosti i aktivnosti zastupnici imaju pravo na isplatu dnevnice – koja za službeno putovanje u zemlji iznosi 150,00 kuna – i naknadu troškova za korištenje privatnog automobila u službene svrhe (2,00 kune po prijeđenom kilometru), a u skladu s Odlukom o visini dnevnice za službeno putovanje u zemlji i visini naknada za državne dužnosnike, suce i druge pravosudne dužnosnike, te ostale zaposlene koji se financiraju iz sredstava državnog proračuna, a čija prava nisu uređene kolektivnim ugovorima (NN 117/12), kao i na naknadu troškova cestarine uz predočenje računa.
Naknada troškova prijevoza
Zastupnici, koji se koriste smještajem u stanovima za službene potrebe ili u unajmljenim stanovima i oni koji se iznimno koriste hotelskim smještajem, a na sjednice Sabora, radnih tijela i klubova zastupnika dolaze vlastitim vozilom, imaju pravo na višekratnu naknadu troškova kilometraže (pri dolasku i odlasku u svakom tjednu koliko traje zasjedanje).
Zastupnici, koji se ne koriste smještajem u stanovima za službene potrebe, u unajmljenim stanovima, hotelskim smještajem ili u stanu koji je u njihovom vlasništvu ili vlasništvu člana njihove uže obitelji, a imaju prebivalište udaljeno više od 50, a manje od 150 km od Zagreba i na sjednice Sabora, radnih tijela i klubova zastupnika dolaze vlastitim ili unajmljenim vozilom odnosno vozilom u vlasništvu člana uže obitelji ili člana zajedničkog kućanstva, imaju pravo na naknadu mjesečnih troškova prijevoza do 2.500,00 kuna (u skladu s Odlukom o uvjetima korištenja službenih osobnih automobila, mobilnih telefona, sredstava za službena putovanja, poslovnih kreditnih kartica i sredstava reprezentacije, NN 137/02-pročišćeni tekst, 18/06, i 59/16).
Javni prijevoz
Za dolazak na plenarna zasjedanja Hrvatskoga sabora zastupnicima s prebivalištem udaljenim više od 50 kilometara, uz korištenje osobnog vozila, omogućeno je i korištenje sredstava javnog prijevoza (autobus, vlak, zrakoplov, trajekt), a tako nastali troškovi također im se refundiraju uz predočenje računa. Isto vrijedi i za službena putovanja u inozemstvo, koja uz to uključuju i plaćanje hotelskog smještaja.
Troškovi saborskih zastupnika, bez plaća, u prvoj polovici ove godine približili su se onima iz predepidemijske 2019. godine i iznosili su nešto više od 4, 7 milijuna kuna, dok su prije tri godine bili oko pet milijuna kuna.
Ublažavanje, a potom i ukidanje epidemioloških mjera uvedenih zbog koronavirusa, osjetilo se i na zastupničkim troškovima, pa su oni u prvoj polovici ove godine bili za oko 700.000 kuna veći u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Avionske karte i hoteli
Zastupnici su počeli više putovati na aktivnosti izvan Hrvatske, što se odrazilo i na troškove avionskih karata, hotela, dnevnica, ove je godine na njih potrošeno 394.000 kuna, odnosno 217.000, odnosno 110 tisuća kuna. Prošle godine avionske su karte plaćene samo 60.000 kuna, smještaj u hotelima 52. 500, a dnevnice 21.000 kuna.
Privatni automobili u službene svrhe
I dalje prednjače troškovi korištenja osobnih automobila u službene svrhe za što je zastupnicima isplaćeno 1,9 milijuna kuna, sto tisuća kuna više nego lani, uz to, za cestarinu im je plaćeno 320.000 kuna.
Za zastupničke stanarine plaćeno je 1,1 milijun kuna, približno kako i lani, za režije oko 150.000 kuna.
Za odvojeni život zastupnicima je u proljetnoj saborskoj sezoni isplaćeno 476.000 kuna, otprilike kao i lani.
Zastupnici su ove godine više koristili javni prijevoz na koji su potrošili 29.000 kuna, 5.000 kuna više nego lani. Broj onih koji su se vozili autobusom, vlakom ili trajektom ove je godine ‘narastao’ na 17, lani ih je bilo samo devetero.
Hajduković i Stier
Na javni prijevoz najviše je potrošio HDZ-ov Marko Pavić – 12.000 kuna.
Na kategoriju ‘ostalo’ zastupnici su ove godine potrošili 24.000 kuna, a u to spada trošak taxi prijevoza, plaćanje parkinga, vinjeta, putnog osiguranja te testiranje na koronavirus i prijevod PCR testova. Lani je za sve to potrošeno 2200 kuna.
Pojedinačno, najveće su troškove imali zastupnici koji vode ili su članovi odbora u čijem je djelokrugu međunarodna suradnja te oni koji žive najdalje od Zagreba.
Najveći trošak, 134.000 kuna imao je Domagoj Hajduković (Socijaldemokrati), predsjednik Odbora za europske poslove te Davor Ivo Stier (HDZ), predsjednik Odbora za međuparlamentarnu suradnju, 110. 000 kuna.
Slijede ih Matko Kuzmanić (86.000 kuna), Nevenko Barbarić (HDZ, 80.000), Katica Glamuzina (Socijaldemokrati, 80.000), Božo Petrov (Most, 76.000 kuna), te Franko Vidović (Socijaldemokrati) i Radoje Vidović (HDZ) s troškovima od po 72.000 kuna.
Izvor: narod.hr