Posavina je područje, kao što joj i ime govori, uz rijeke. Životno je vezana uz riječne slivove koji je prate i u teritorijalnom smislu jer su sve tri posavske općine smještene uz rijeku Savu. Očekivalo bi se da svi stanovnici tog područja znaju i plivati, ali ipak nije tako, piše Večernji list BiH.

Brojne statistike pokazuju da mnogi nisu savladali tajne održavanja na vodi, osobito školarci, pa se prof. Mehmed Memišević upustio u jedan samo naizgled beznačajan projekt – naučiti mališane plivanju. Sa skupinom entuzijasta pokrenut je projekt u okviru Crvenoga križa i tako su od malog prerasli u respektabilan projekt desetogodišnjeg trajanja.

Škola plivanja tako je u Orašju doživjela svoj jubilej, a čak ni u vrijeme pandemije nije prekidala s radom uz preventivne mjere. Već desetu godinu tijekom ljetnog raspusta okupljaju se školarci u Sportskom rekreacijskom centru Bazeni Orašje. Instruktori imaju odlične rezultate, pa poručuju kako je opravdanost škole plivanja višestruka.

Deset godina postojanja

U desetogodišnjem postojanju škole plivanja u Orašju, prema procjenama voditelja, više od četiri tisuće djece naučilo je plivati. – Naravno da sam zadovoljan kada se sjetim koliko smo generacija ispratili i djece naučili plivati. U edukativnom i preventivnom smislu škola plivanja je od neprocjenjivog značaja.

Ovo područje je, inače, bogato vodama i rijekama te se svake godine bilježe nesretni slučajevi utapanja. Treba znati da su na ovome našem području mnogi mladi životi izgubljeni baš zato što žrtve nisu znale plivati. Otkako je počela škola plivanja, do sada ni jedan slučaj utapanja nije zabilježen. Proces je zamišljen tako da traje jedanaest dana po jednoj skupini, a sam radni dan sastoji se od dva radna sata.

Uspostavili smo suradnju sa školama pa su djeca dolazila organizirano kako bismo obuhvatili sva mjesta ovoga područja – kaže prof. Mehmed Memišević, voditelj škole plivanja u Orašju, inače politički aktivan kao zastupnik u Skupštini Posavske županije, a vrijedno je isticanja i njegovo vođenje odbojkašica Orašje koje su stekle popularnost kao žokice.

Polaznici škole plivanja su djeca iz cijele BiH, ali čak i iz susjedne općine Županja u Hrvatskoj. Među njima je Lukas Topić iz Oštre Luke koji je, kaže, naučio upravo u Orašju prošle godine plivati, a ove se usavršava. – Upoznao sam u Orašju puno prijatelja pa je, uz plivanje, odlično druženje – kaže Lukas.

Iz Bijeljine je Sofija Blagojević. I ona je od prošle godine ponovila školu plivanja iz istih razloga kao i Lukas. Među plivačima je multitalentirani Sanjin Ćorhasanović iz Orašja. Uz darovitost sviranja na klaviru, zbog čega se okitio brojnim nagradama, sport ne zapostavlja pa je već osam godina polaznik škole. Sanjin kaže kako mu sport pomaže da bude fizički aktivan. Iz Lončara Aleksandar Kovačić ističe profesionalnost onih koji ih uče plivanju.

– Ovdje mi je super i ima puno zanimljivih vježbi – kaže Aleksandar. Marija Matić iz Domaljevca za školu ima samo riječi hvale, a Mihael Tešić iz Donjeg Žabara ima tek osam godina, no, unatoč tomu, savladao je vještinu plivanja.

Daleko je more

Ovaj desetogodišnji projekt opstao je zahvaljujući instruktorima i voditelju škole, kao i gostoprimstvu vlasnika bazena. Uz razvijanje vještina plivanja, on ima i socijalnu dimenziju jer mnogim roditeljima škola plivanja odlična je zamjena za nedostupno more.

Izvor:vecernji.ba

error: Content is protected !!