Središnja banka BiH raspolaže s oko 15 milijardi maraka deviznih rezervi, od kojih građani BiH nemaju apsolutno nikakve koristi i to bi trebalo pod hitno promijeniti, te dio tog novca umjesto u inozemne uložiti u kupovinu domaćih obveznica, što bi značajno doprinijelo sanaciji energetske krize i očuvanju gospodarstva u BiH, rekao je ovo za “Glas Srpske” član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, pojašnjavajući kako bi se minimalnim izmjenama postojećeg Zakona o CB BiH moglo doći do ovog rješenja, koje bi umnogome financijski pomoglo BiH.

Prema njegovim riječima, sada je na sceni nevjerojatna situacija da BiH ne može koristiti novac iz vlastitih rezervi, a to može raditi Njemačka.

Ne postoji politička volja da se to promijeni

Tvrdi da BiH trenutno ima pokriće za tiskanje blizu milijardu maraka, koje bi sigurno dobrodošle u energetskim i ekonomskim izazovima koji slijede, ali i da je to prema spomenutim zakonu zabranjeno.

– Istovremeno, mi ovdje imamo Christiana Schmidta, imamo Johanna Sattlera, imamo dvoje sudaca Ustavnog suda, jedno iz Njemačke, drugo je Njemica iz Švicarske, koji su ovdje očigledno došli da troše naše pare, a nas drže u getu – kaže Dodik.

Pojašnjava da je od 7,5 milijardi eura deviznih rezervi, koliko BiH trenutno ima, 5,5 milijardi upotrijebljeno za kupovinu obveznica njemačkih pokrajina, pojedinih provincija u Francuskoj, a nešto je iskorišteno i za njemačke obveznice na saveznoj razini.

– U posljednjih četiri, pet godina za to što držimo u depozitima mi plaćamo kamatu, umjesto da se taj novac iskoristi za kupovinu obveznica entiteta, županija ili Distrikta Brčko. Oni nam to ne dozvoljavaju. Zašto? Zato da bi se Njemačka jeftino financirala našim parama, a mi uzimali kredite kod komercijalnih banaka. Ne znam tko je ovdje lud. Ili sam lud ja, ili su svi drugi poludjeli – kaže Dodik.

Navodi i da je šokantno da ne postoji politička volja da se to promijeni, te da kada je to prije nekoliko godina prvi put spomenuo, njemačka veleposlanica zvala njegovog šefa ureda da mu kaže kako to što govori nije korektno.

– Dakle, nije rekla kako je netočno, već kako nije korektno – rekao je Dodik, dodajući da je sada pravo vrijeme da se ovo pitanje ponovo aktualizira.

Obveznice namijenjene za saniranje kriza

S Dodikom se slaže i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci i predsjednik Fiskalnog vijeća RS Milenko Krajišnik, naglašavajući da bi dio novca od postojećih deviznih rezervi CB BiH, kojim se u stvari “pokriva” marka, kako to propisuje “currency board”, sigurno trebalo iskoristiti i za kupovinu obveznica na domaćem tržištu. Da bi do toga došlo, neophodno je prije toga pristupiti izmjenama postojećeg Zakona o CB BiH.

– Je li i to politički izvodljivo, to je drugo pitanje. Obveznice su razvojnog karaktera i namijenjene su za saniranje posljedica kriza. Ni BiH nije imuna na to, te je ovo pitanje potrebno što prije otvoriti kako se ne bi stalo s gospodarskim razvojem u okolnostima kada ne znamo što sutra nosi. Sve zemlje koriste razne monetarne instrumente za prevladavanje raznih financijskih nedaća. To je BiH onemogućeno jer trenutno ima zakon koji to ne dozvoljava. I na tome se i dalje inzistira, iako te devizne rezerve BiH koje su uložene u pojedine obveznice ne donose nikakav prihod, a nekada je čak i negativan – kaže Krajišnik.

Prema riječima člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, devizne rezerve služe kao pokriće za konvertibilnu marku i ukoliko bi neka od inozemnih zemalja odlučila blokirati sredstva koja je dobila od BiH u vidu njenih deviznih rezervi, to bi gotovo izvjesno moglo dovesti do “rušenja” monetarnog sustava BiH.

/HMS/

error: Content is protected !!