Broj njemačkih kompanija koje bi ponovno odabrale BiH kao lokaciju za investiranje porastao je sa 74 posto u 2021. godini na 84 posto u 2022. godini.

Pokazalo je to ekonomsko istraživanje za 2022. godinu, koje je provelo Predstavništvo njemačkog gospodarstva u BiH (AHK BiH), a u kojem je sudjelovalo ukupno 47 srednjih i malih poduzeća.

Većina sudionika ankete zadovoljna je ili umjereno zadovoljna produktivnošću i predanošću zaposlenika, kvalitetom i dostupnošću lokalnih dobavljača, kvalifikacijama zaposlenika i akademskim obrazovanjem.

Kako se dodaje u istraživanju, ispitane tvrtke izrazito su nezadovoljne transparentnošću javne nabave, borbom protiv korupcije, kriminala te političkom i društvenom stabilnošću.

Više od polovine ispitanika, točnije njih 51 posto, smatra da je trenutna ekonomska situacija u Bosni i Hercegovini loša.

“U 2021. godini tako se izjasnilo njih 68 posto. U ovoj anketi 42 posto ispitanika navodi da je trenutna ekonomska situacija u BiH zadovoljavajuća. Polovica sudionika ankete ocjenjuje izglede za gospodarstvo Bosne i Hercegovine u ovoj godini kao nepromijenjene u odnosu na Polovica ispitanika očekuje da će se poslovna situacija njihove tvrtke poboljšati u 2022. u odnosu na prethodnu godinu”, navodi se u istraživanju.

Kako se dodaje, 23 posto sudionika istraživanja ocjenjuje izglede gospodarstva u BiH lošijima u ovoj godini u odnosu na prošlu, a 47 posto očekuje da će izgledi za 2022. ostati nepromijenjeni u odnosu na 2021. godinu.

Istodobno, 45 posto sudionika istraživanja trenutno stanje u svojoj djelatnosti ocjenjuje zadovoljavajućim. S druge strane, broj tvrtki koje trenutno stanje u svojoj branši ocjenjuju lošim pao je s 27 posto u 2021. na 17 posto u ovoj godini. Gotovo 40 posto tvrtki koje su sudjelovale u istraživanju ocijenilo ga je dobrim.

Udio tvrtki koje svoju trenutnu poslovnu situaciju opisuju kao dobru porastao je s 25 posto u 2021. na 49 posto u 2022. godini.

Udio tvrtki koje očekuju poboljšanje poslovne situacije u 2022. iznosi 53 posto.

Kada je riječ o razvoju prodaje i izvoza, 63 posto tvrtki očekuje povećanje u odnosu na prethodnu godinu, a 28 posto ne očekuje promjenu prodaje.

Više od polovice poduzeća (52 posto) očekuje povećanje broja zaposlenih u 2022. (37 posto u 2021.).

“Udio tvrtki koje govore o smanjenju broja zaposlenih pao je s deset posto u 2021. na dva posto u 2022.”, navodi se u istraživanju.

Komentirajući podatke prema kojima bi većina njemačkih kompanija koje posluju u BiH ponovno odabrala BiH kao lokaciju za ulaganje, Milica Marković, direktorica Agencije za promicanje stranih ulaganja u BiH (FIPA), ističe da nije iznenađeni.

“Taj podatak je točan. Imamo kontinuirane upite, kako od njemačkih tvrtki, tako i od AHK-a koji također traži lokacije, poslovne prostore i slično za njemačke tvrtke. Dakle, oni i dalje namjeravaju dolaziti i investirati, što je jako dobro, “, rekao je Marković za “Nezavisne novine”.

Marković dodaje da se njemačkim investitorima očito sviđa ambijent, odnosno uvjeti koji im se nude u BiH.

“Znaju da su radnici vrijedni i lojalni poslodavcu, iako je sada dosta teško naći radnu snagu, jer se veliki broj ljudi odselio”, istaknuo je Marković.

Izvor:nezavisne.com

error: Content is protected !!