Inflacija u Turskoj u srpnju je dosegnula godišnju stopu od 79.6 posto, što je njezina najviša razina u protekle 24 godine, pokazali su podaci turskog statističkog ureda, a posljedica je kontinuirane slabosti lire te visokih globalnih troškova energije i sirovina.

Inflacija je u toj zemlji počela rasti prošle jeseni, kada je lira naglo pala nakon što je središnja banka postupno smanjila ključnu kamatnu stopu za 500 baznih bodova, na 14 posto u ciklusu monetarnog ublažavanja koje je tražio predsjednik Tayyip Erdogan.

Na mjesečnoj razini potrošačke cijene porasle su u srpnju 2.37 posto, objavio je turski zavod za statistiku. Predviđalo se da će na godišnjoj razini inflacija potrošačkih cijena u srpnju iznositi 80.5 posto.

Jason Tuvey, viši ekonomist tržišta u nastajanju u Capital Economicsu, izjavio je kako se godišnja inflacija možda približava vrhuncu, s obzirom na oštri pad inflacije kod energenata, a inflacija cijena hrane čini se blizu vrhunca.

“Čak i ako inflacija bude blizu vrhunca, ostat će blizu sadašnjih vrlo visokih stopa još nekoliko mjeseci”, istaknuo je Tuvey u bilješci. “Oštri i neuredni padovi tečaja lire ostaju ključni rizik”, rekao je.

Najveći godišnji rast potrošačkih cijena zabilježen je u sektoru transporta, za čak 119.11 posto, dok su cijene hrane i bezalkoholnih pića porasle 94.65 posto.

Inflacija je ove godine dodatno potaknuta ekonomskim učinkom ruske invazije na Ukrajinu, kao i kontinuiranim padom lire, koja je prošle godine oslabila 44 posto prema dolaru, a ove je godine pala za još 27 posto.

Nakon objave najnovijih podataka, lirom se trgovalo po uglavnom nepromijenjenom tečaju, od 17.956 lira za dolar. U prosincu joj je cijena nakratko pala na rekordno nisku razinu pa je za dolar trebalo izdvojiti 18.4 lire.

Godišnja inflacija sada je na najvišoj razini od rujna 1998., kada je bila dosegnula 80.4 posto, a Turska se borila kako bi okončala desetljeće kronično visoke inflacije.

Turska vlada je objavila da će inflacija oslabiti zahvaljujući njezinu gospodarskom programu, koji daje prednost niskim kamatnim stopama radi poticanja proizvodnje i izvoza, a ima za cilj ostvariti suficit tekućeg računa.

Erdogan je kazao kako očekuje da će se inflacija spustiti na odgovarajuće razine do veljače i ožujka iduće godine, a središnja banka prošlog je četvrtka podigla procjenu inflacije za kraj 2022. na 60.4 posto, s prethodno projiciranih 42.8 posto.

Oporbeni zastupnici i ekonomisti doveli su u pitanje pouzdanost podataka turskog statističkog instituta (TUIK), što u TUIK-u odbacuju. Ankete pokazuju da Turci vjeruju da je inflacija daleko viša nego što pokazuju službeni podaci.

Izvor:Pogled.ba

error: Content is protected !!