Centralna banka BiH je za šest mjeseci ove godine uništila 8,23 milijuna komada papirnog novca nepodobnog za opticaj, što je za 214 posto više u odnosu na isti period lani, a na otpadu je završilo najviše novčanica u apoenu od deset maraka.
U Centralnoj banci BiH za “Glas Srpske” pojašnjavaju da je ovakvim rezultatima u velikoj mjeri doprinijela pandemija virusa korona.
– Glavni razlog što je u 2021. godini uništeno manje novčanica su izvanredne okolnosti uslijed pandemije, zbog čega je dolazilo do privremenog obustavljanja uništavanja iz zdravstveno-sigurnosnih razloga. Znatan dio nepodobnih novčanica, koje su iz opticaja povučene u prošloj godini, uništen je u prvih šest mjeseci ove godine – objasnili su u Centralnoj banci.
Naveli su da je od ukupnog broja uništenih novčanica čak 39 posto u apoenu od deset maraka.
– Generalno, vijek trajanja novčanica manjih apoena je kraći, jer se koriste u većem broju transakcija – istakli su u Centralnoj banci BiH.
Osim toga, od siječnja do kraja lipnja ove godine uništeno je i 11.958 kovanica nepodobnih za opticaj, što je za 11 posto manje u odnosu na isti period prošle godine. Od ukupnog broja, čak 27 posto su kovanice od 50 feninga.
Ekonomista Marko Đogo rekao je za “Glas” da je novac od nastanka u Kini, posebno papirni, uvijek bio podložan oštećenjima.
– Papir kao materijal je potrošna roba. Jedna od prvih zabilježenih inflacija u svijetu nastala je tako što su vladari u Kini tjerali podanike da mijenjaju novac, a onda ubacivali više nego što je bilo potrebno da bi se isti zamijenio. Ne vjerujem da je moguće da se nešto tako dogodi i kod nas, jer to bi bilo nezakonito – rekao je Đogo naglasivši da ne bi bilo dobro da se bilo kakav novac dodatno pušta u opticaj mimo mehanizma koji je već ustaljen kroz valutni odbor preko bankarskog sistema.
Centralna banka BiH je protekli tjedan pustila u opticaj novčanice u apoenu od 200 KM, dodatno tiskane u 2022. godini. Kako su naveli, te novčanice tiskane su u skladu s redovnim aktivnostima koje imaju za cilj da bude osigurano dovoljno novčanica odgovarajuće apoenske strukture za potrebe gotovinskog prometa u BiH.
– Novo izdanje novčanica zamijenit će u opticaju novčanice prethodnih izdanja, koje će zbog dotrajalosti tijekom prethodnih godina biti povučene iz opticaja. Novčanice prethodnih izdanja čiji je kvalitetu zadovoljavajući u skladu sa standardima CBBiH i dalje će ostati u opticaju kao zakonsko sredstvo plaćanja – priopćili su iz Centralne banke.
U Centralnoj banci BiH kažu da je u toj financijskoj instituciji u prvom polugodištu ove godine registrirano ukupno 628 komada krivotvorenih novčanica i kovanica svih valuta i apoena, što je za 27,15 posto manje u odnosu na isti period prošle godine.
Pojašnjavaju da, kada je riječ o domaćoj valuti, registrirane su 132 krivotvorene novčanice i 222 krivotvorene kovanice konvertibilne marke. Od krivotvorenih ostalih valuta registrirano je 40 komada eura i 234 komada američkog dolara.
– Kada je u pitanju KM, najviše krivotvorenih novčanica je bilo u apoenu od 100 KM, dok je kod eura najzastupljeniji apoen 50 – naveli su u Centralnoj banci.
Izvor:glas srpske