Svih petero osumnjičenih da su malverzacijama s plinom Inu oštetili za više od milijardu kuna ostaju u pritvoru. U Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja u 9 sati počeo je sastanak s Upravom INA-e koji je sazvao ministar gospodarstva Davor Filipović. U srijedu će se održati sastanak s Nadzornim odborom.
Uoči sastanka s upravom INA-e ministar gospodarstva Davor Filipović najavio je pokretanje izvanredne revizije plinskog poslovanja u INA-i. Osvrnuo se i na prozivke da je on četiri mjeseca bio član NO INA-e i koji ovaj slučaj povezuju s tim.
– Takve moram razočarati jer je sporni ugovor s OMS-om potpisan dva mjeseca prije mog imenovanja u NO. A sve se događalo od sredine 2020. godine. Poznato je tko je u tom razdoblju bio na čelu NO-a i Uprave Ine i tko su bili članovi, kazao je Filipović. Dodao je kako nije podržao usvajanje zapisnika sa sjednice NO-a na kojoj su se usvajali planovi za poslovanje INA-e u 2022., navodi HRT.
Na jučerašnjem sastanku, naglasio je – očekuje od Uprave INA-e detaljno obrazloženje a zatražit će i izvanrednu reviziju plinskog poslovanja INA-e za godine 2020., 20201, i dio 2022. Jako je važno, dodao je – da ta revizija analizira sve ugovore INA-e kao i uvjete po kojima su ti ugovori potpisivani. Dodao je kako će se obaviti i revizija internih kontrola.
Na pitanje je li imao ikakve informacije da se ovako nešto događa odgovorio je:
“Upravo je reakcijom službi Ministarstva financija razotkrivena ova afera, blokirana je imovina. Vidimo da sustav funkcionira, od policije do Ministarstva financija”, odgovara.
Na navode je da postoje informacije da je vlada bila upozorena, ali da nije reagirala, Filipović kaže: “Ja osobno nisam bio upozoren. Uprava Ine mora ponuditi mnogo odgovora, što je bio s kontrolama, revizijom…”.
Je li se čuo s bivšim ministrom Tomislavom Ćorićem?
“Nisam, nisam njegov odvjetnik, ali ministar Ćorić nije mogao znati što radi četvrta linija upravljanja”, ustvrdio je Filipović o bivšem ministru i stranačkom kolegi.
HDZ-ov ministar Filipović nije dalje htio odgovarati na novinarska pitanja.
SDP je najavio konferenciju za novinare u 11 sati na temu “malverzacija u Ini i najvećoj pljački u povijesti moderne Hrvatske”. Izvanrednu konferenciju za novinare pod nazivom “Ovo je najveća pljačka RH” u 12 sati održat će Most.
Ivan Penava, predsjednik Domovinskog pokreta održat će konferenciju za medije u 13 sati na temu afere u INA-i.
Oglasila se i Porezna uprava
Porezna uprava na svojim službenim stranicama objavila je priopćenje o kazneno prijavljenima zbog osnovane sumnje u štetne transakcije s plinom i pranje novca koje prenosimo u cijelosti.
“Samostalni sektor za financijske istrage Središnjeg ureda Porezne uprave proveo je višemjesečno financijsko istraživanje u suradnji s PN USKOK-om i Uredom za sprječavanje pranja novca Ministarstva financija te koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, slijedom čega je USKOK-u podnio kaznenu prijavu protiv pet fizičkih i jedne pravne osobe zbog više kaznenih djela iz područja gospodarstva. Naime, osnovano se sumnja da su prijavljene osobe, osobno ili kao pomagači, počinile kaznena djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, sve u sastavu zločinačkog udruženja, kao i kazneno djelo pranja novca (čl. 246. i čl. 38. u vezi s čl. 329. i čl. 265. Kaznenog zakona).
Osnovano se sumnja da su prijavljene osobe, u razdoblju od lipnja 2020. do kraja kolovoza 2022., u transakcijama s prirodnim plinom na štetu trgovačkih društava pribavile imovinsku korist za sebe i druge u ukupnom iznosu od 848.053.098,12 kuna. Organiziranim djelovanjem kod društava prodavatelja plina, prijavljenom trgovačkom društvu kao kupcu neosnovano su osigurali povoljnu, fiksnu cijenu plina neovisno o promjenama cijene na energetskom tržištu. Tako kupljeni prirodni plin kontinuirano su prodavali inozemnom kupcu po tržišnim cijenama na relevantnim platformama za trgovinu plinom, na koji način je nastala šteta za trgovačka društva koja su plin prodavala u iznosu od 1.046.462.795,52 kuna.
Kako bi se stvorio privid zakonitog izvora sredstava, nepripadno stečena imovinska korist isplaćivala se u obliku dohotka od kapitala i pozajmica, a također se, putem bankovnog računa rodbinski povezane osobe, prikriveno isplaćivala osobi koja je imala ključnu ulogu u organizaciji i omogućavanju štetne prodaje plina. Potom se dio nezakonito stečenog novca ulagao u nekretnine i vozila čime su ostvareni elementi pranja novca od najmanje 15.499.635,38 kn.
Samostalni sektor za financijske istrage (SSFI) obavlja poslove analize i financijskog istraživanja prvenstveno u predmetima u kojima postoje ozbiljne naznake organiziranog kriminaliteta, koruptivnih kaznenih djela i kaznenih djela subvencijskih prijevara na štetu sredstava Europske unije”, kažu iz Porezne.
INA oštećena za više od milijardu kuna
Podsjetimo, u akciji koju su u subotu pokrenuli USKOK i policija uhićeni su direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore Josip Šurjak i njegov poslovni partner Goran Husić, Škugorov otac te predsjednica Uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.
Izvor: narod.hr/hrt