Nevladine organizacije Hrvatsko narodno vijeće (HNV), Srpsko građansko vijeće (SGV), probošnjačke organizacije civilnog društva i ostali pridruženi sekundanti velikobošnjačke politike predali su nedavno visokom međunarodnom predstavniku u BiH prijedlog za deblokadu FBiH, što predstavlja još radikalniji pamflet, a čija je pozadina stvaranje bošnjačke nacionalne državice i potpunog obesmišljavanja uloge Hrvata, piše Večernji list BiH. Od izbora izaslanika za Dom naroda, načina donošenja odluka, izbora izvršne vlasti te konačno do ovlasti gornjeg federalnog Doma – svi prijedlozi kao da su pisani u nekom bošnjačkom institutu.

Treba reći kako HNV suštinski ne predstavlja nikoga, a napose ne Hrvate s obzirom na to da ta organizacija nema ni toliko članova da može izabrati ni uže vodstvo. Svejedno, sve te organizacije, odnosno pojedinci koji funkcioniraju na temelju apanaža koje im osigurava političko Sarajevo napisali su prijedloge kojima se doslovno ismijavaju aktualna rješenja u Ustavu FBiH i Izbornom zakonu, a napose presuda Ustavnog suda po apelaciji Bože Ljubića. Sve u cilju slabljenja uloge Hrvata kao manje brojnoga naroda. Tako se, primjerice, brani sadašnji sustav biranja po jednoga izaslanika iz svake županije iz reda sva tri konstitutivna naroda, čak iako to teško narušava proporcionalnost. A napose je prijeporno s činjenicom koju je naveo Ustavni sud da je Dom naroda zapravo dom konstitutivnih naroda, a ne dom županija. Kada se promatra hrvatski narod u FBiH, nije sukladno Ustavu BiH da 24 Hrvata iz Bosansko-podrinjske županije, koliko ih je živjelo tu prema popisu iz 2013., vrijede kao 33.600 Hrvata iz Posavine i da obje te županije biraju podjednako – po jednog hrvatskog izaslanika u Dom naroda. To dovodi do razlike u vrijednosti jednoga hrvatskog mandata od čak 1400 puta. Istodobno, kada se promatra bošnjački narod, nije sukladno Ustavu BiH da 718 Bošnjaka iz Zapadnohercegovačke županije vrijedi kao 146.652 Bošnjaka iz Srednjobosanske županije i da obje te županije biraju podjednako – po jednog izaslanika. To predstavlja diskriminaciju i grubo kršenje temeljnih demokratskih načela koja se ostvaruju legitimnim političkim predstavljanjem. Tako kaže Ustavni sud BiH. Ali ne i probošnjačke nevladine organizacije koje služe kao paravan političkog Sarajeva. Još dalje idu lažni NVO-ovi koji kažu da bi najpravednije bilo izmisliti prvi krug glasovanja u kojem bi svaka županija dala upravo po jednog izaslanika iz svakog naroda. To apsolutno predstavlja ismijavanje presude Ustavnog suda i ide na ruku Bošnjacima. Da im loše ide matematika, pokazuje i kako bi se tako izabralo osam Hrvata, no u tablici koju su dostavili stoji broj 7. Razmjernost je već nepovratno narušena u prvome krugu biranja, no autor ovog urnebesnog prijedloga tu ne staje. U drugome krugu izmišlja se mehanizam prema kojem bi u izboru ovih preostalih 7 izaslanika, osim izabranih zastupnika iz županija, sudjelovali i zastupnici Zastupničkog doma FBiH. To je klasični sukob s Daytonskim sporazumom i negiranje strukture FBiH te utvrđene podjele vlasti.

Praktički gledano, u Zastupnički dom bira se oko 20 Hrvata od 98 zastupnika i nije teško zaključiti da bi Bošnjaci napravili dodatnu prevagu. Ova družina ima i prijedlog za treći krug biranja. Po sadašnjim, od Ustavnoga suda osporenim odredbama Izbornog zakona, bošnjačke stranke mogu ugurati šest, maksimalno sedam svojih Hrvata. No, probošnjačke nevladine organizacije bi pak tome narodu dale mogućnost da bira osam ili čak devet Hrvata. Dakle, većinu u hrvatskome Klubu Doma naroda FBiH. Oni su za promjenu načina biranja predsjednika i dvoje dopredsjednika sa zajedničkom listom. Traže i ukidanje sadašnjih ovlasti Doma naroda Federacije BiH. Upravo kako to zdušno zagovaraju SDA i bošnjačke stranke.

Izvor:vecernji.ba

error: Content is protected !!