Veliko nevrijeme je u četvrtak zahvatilo područje Bjelovarsko-bilogorske, Osječko-baranjske, Koprivničko-križevačke i Virovitičko-podravske županije te Grada Zagreba.
Najgore je bilo na području Čazme koju je poharalo snažno nevrijeme u popodnevnim satima. Jak vjetar nosio je krovove, čupao stabla i prevrtao kamione, a prema prvim informacijama velika materijalna šteta nastala je na krovovima obiteljskih kuća, poslovnih objekata, vozilima te osnovnoj školi u Čazmi.
Europski sustav upozorenja na oluje, Estofex, izdao je drugi stupanj upozorenja za područje sjevernog i južnog Jadrana, dok je za ostatak Hrvatske na snazi upozorenje prvog stupnja. Estofex predviđa obilne oborine, jaki vjetar, tuču, a i moguće pijavice.
Upozorenja Meteoalarma i danas su na snazi za cijelu Hrvatsku. U Lici, Gorskom kotaru i diljem obale na snazi je narančasto upozorenje, dok je za ostatak zemlje na snazi žuto upozorenje. Najavljene su obilne kiše i nevremena, na obali i olujni vjetar.
Za subotu je izdano crveno upozorenje za zapadnu obalu Istre te Kvarner. Upozoravaju se građani da će vremenske prilike biti izuzetno opasne za život, osobito za pomorce. Postoji veliki rizik od oštećenja obalne infrastrukture. Građanima se savjetuje da izbjegavaju putovanja.
Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za danas najavljuju da će u unutrašnjosti biti pretežno, a na većem dijelu Jadrana promjenjivo oblačno, uz povremenu kišu, mjestimice i grmljavinu. Ponegdje je moguća obilnija oborina uz izražene pljuskove, a osobito na Jadranu i lokalni neverini.
Vjetar u sjevernim kopnenim područjima slab i umjeren sjeveroistočni i sjeverni. U predjelima uz Jadran te na Jadranu jugozapadnjak i jugo, mjestimice jako.
Najviša dnevna temperatura između 17 i 22, na Jadranu od 23 do 28 Celzijevih stupnjeva.
HAK upozorava da su kolnici mokri i skliski u većem dijelu zemlje, te da je zbog lokalno obilnijih oborina moguće zadržavanje veće količine vode na kolniku, a mogući su i odroni
, osobito na cestama u gorju i na Jadranskoj magistrali.
Izvor.jutarnji.hr