Rukometaši Izviđač Central osiguranja odigrali su sinoć, u sklopu 15. posljednjeg kola jesenjeg dijela natjecanja BH Telecom Premijer ligi, utakmicu u Gradačcu protiv istoimene momčadi te u neizvjesnoj završnici slavili s rezultatom 39:38, poluvrijeme 23:23.

Pobjeda u Gradačcu je trinaesta uzastopna, odnosno ukupno četrnaesta te još uz jedan neodlučan susret „Skauti“ su kao jedina neporažena momčad osvojili titulu jesenjeg prvaka. Sinoćnja pobjeda je osigurala minimalno četiri boda prednosti Izviđaču, pred drugoplasiranim Leotarom, uoči drugog dijela natjecanja.
Kao i prošlu utakmicu u Gradskoj športskoj dvorani u Ljubuškom, protiv momčadi Goražda, „Skauti“ su i u Gradačku odigrali utakmicu bez obrane. I ovaj put pobjedu je donijela efikasna igra u napadu.

U prvi desetak minuta susreta, uz obostrano brzu igru, golovi su padali kao na tekućoj vrpci. Napadi su se završavali veoma brzo, a domaći rukometaši su se bolje snalazili te je u 6. minuti prednost bila na njihovoj strani (6:3). U 10. minuti „Skauti“ su došli do poravnanja (11:11), preko Ivana Pavlovića da bi domaći do nove prednosti, ali posljednje na utakmici, došli minut kasnije (12:11, 11.minuta). U nastavku, „Skauti“ su imali rezultatsku prednost od jednog do tri gola prednosti, koju su nesmotreno ispustili u posljednjoj minuti prvog dijela. Gradačac je s dva uzastopna pogotka stiglo do poravnanja rezultata na 23:23, s kojim je završilo prvo poluvrijeme.

U drugom poluvremenu sve do 48. minute „Skauti“ su kontrolirali rezultat. Izviđač je u nekoliko navrata imao četiri gola prednosti (27:31, 41.minuta, 30:34, 48.minuta) te i nekoliko prilika za plus pet, međutim nikako nisu uspijevali prelomiti utakmicu u svoju korist. Naprotiv, upali su u crnu rupu između 48. i 52. minute u kojoj su domaći rukometaši napravili seriju 4:0 i u 52. minuti stigli do prvog poravnanja (34:34) u drugom poluvremenu. Posljednjih osam minuta odigralo se u ritmu gol za gol u kome bi „Skauti“ stizali do gola prednosti, a domaći, nakon toga, poravnavali rezultat. Posebno je bila dramatična posljednja minuta u kojoj je Gradačac imao priliku za doći do prednost, ali 28 sekundi prije kraja nisu pogodili cilj. Nakon time-outa Tonija Čoline, krenuo je napad „Skauta“ u kome je, osam sekundi prije, kraja šutom s devet metara, pogodio Diano Ćeško za pobjedu i slavlje u Sportskoj dvorani u Gradačcu.

Izviđač su do pobjede vodili Filip Odak s osam, Diano Ćeško sa sedam, Milan VukšićMarijan Šaravanja i Mihael Bebek s po pet te Ivano Pavlović s četiri postignuta gola.

U redovima Gradačca najefikasniji su bili Kerim Torlaković s osam, Luka Karanović sa sedam, Edvin Dželilović sa šest te Amer Demirović i Luka Đorđević s po pet postignutih golova.

Nakon odigranog jesenjeg dijela natjecanja i ostvarenih rezultata „Skauti“ zaslužuju sve čestitke. Sad je pred njima zasluženi odmor, nakon kojeg, poslije božićnih i novogodišnjih blagdana, slijedi novo okupljanje i pripreme za drugi dio natjecanja.

BH Telecom Premijer liga BiH, sezona 2022/2023., 15. kolo.
Gradačac, 16.12.2022. u 18:00 sati.

RK Gradačac – RK Izviđač Central osiguranje 38:39 (23:23)

Gradačac, Sportska dvorana Gradačac, gledatelja 400.
Suci: Mahir Čaušević i Amel Muratović (Maglaj)
Nadzornik: Vladimir Jović (Tuzla).

RK Gradačac: Demirović, Đulić, Torlaković 8, Radojčić 4, Džeillilović 6, Karanović 7, Kusić, Omić, Demirović 5, Đorđević 5, Bristić, Sarajlić, Jamaković 3, Begović, Spahić.
Trener: Slaviša Ignjić.

RK Izviđač CO: Herceg (1 obrana), Alihodžić, Suljević (10 obrana, 1 sedmerac), Vukšić 5/2, Odak 8, Ljubić 1, Bošković 3/1, Bubalo, Šimić, Šaravanja 5, Pavlović 4/1, Ćeško 7, Dedić, Vujović 1, Pavičić, Bebek 5.
Trener: Toni Čolina.

Isključenja: Gradačac 8 minuta, Izviđač 12 minuta.
Sedmerci: Gradačac 4/3, Izviđač 6/4.