U hotelu President u Solinu održana je završna konferencija projekta „HeritageREVIVED  – očuvanje, valorizacija i promocija kulturne baštine na periferiji urbanih područja“. Predstavljene su projektne aktivnosti i rezultati te iskustva partnera u ostvarenju glavnog cilja koji se izražava u diversifikaciji i promociji kulturno-turističke ponude povijesnih gradova Ljubuškog, Solina i Ulcinja te zajedničkom izgradnjom kapaciteta u upravljanju kulturnim turizmom i turizmom doživljaja, kao i u uspostavi nove i poboljšanju postojeće turističke infrastrukture.

Vodeći partner HeritageREVIVED projekta je Razvojna agencija Županije zapadnohercegovačke-HERAG, a partneri su Grad Ljubuški, Grad Solin, Županijska uprava za ceste Split i Općina Ulcinj.
Svim partnerima se prvo zahvalio splitsko-dalmatinski župan, Blaženko Boban koji nije krio zadovoljstvo realiziranim projektom, naglasivši važnost rješavanja problema na periferiji za što bolji i kvalitetniji život u urbanim sredinama.

Radoslav Luburić, ravnatelj HERAG-a, vodećeg partnera se zahvalio brojnim sudionicima projekta na uloženom trudu, te predstavio sve važne aktivnosti koje su obavljene u sklopu projekta. Ponosan je na već drugi projekt suradnje s Gradom Solinom, a posebno je zahvalan na značajnim EU sredstvima koja u BiH za razliku od Hrvatske nisu u tolikoj mjeri dostupna, a od vitalnog su značaja za ulaganje u očuvanje vrijedne baštine.  

Gradonačelnik Solina Dalibor Ninčević istaknuo je kako se projektom na Rižinicama nije samo ostvario primarni cilj zaštite lokaliteta već i dobila bolja pristupačnost ne samo za posjetitelje već i za školsku djecu koji sada imaju priliku učiti o bogatoj povijesti i kako je zaštititi te vjeruje da će se posjet ovom vrijednom nalazištu uklopiti u nastavni program osnovnih i srednjih škola. Gradonačelnik je istaknuo kako ovim aktivnostima zaštita i prezentacija lokaliteta Rižinice nije gotova te se nada novim projektima kako bi se i neistraženi dio lokaliteta u budućnosti zaštitio i prezentirao na pravi način.

Županijska uprava za ceste Split u izgradnju odmorišta kroz projekt je uložila 364 tisuća eura, dok je Grad Solin u opremu uložio 90 tisuća eura. Ravnatelj Županijske uprave za ceste Split, Petar Škorić objasnio je koliko je izazovno pomiriti zaštitu kulturne baštine i istovremeno osigurati prometovanje preko nje. Ovim projektom je dokazano kako su odličnom suradnjom i takvi izazovi rješivi, a u planu je i premostiti dio lokaliteta na Rižinicama što bi ovo kulturno blago učinilo još vidljivijim.

O izazovima i rješenjima s terena svoja iskustva su podijeli i Marin Matijević, predsjednik udruge Rižinice te Miroslav Katić, ravnatelj Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika Split, koji i upravlja lokalitetom. U svakom od gradova partnera provedene su radionice za dionike u upravljanju u kulturi s ciljem stjecanja znanja o održivom korištenju i upravljanju kulturno-povijesnom baštinom te radionice za djecu s ciljem razvijanja odnosa prema kulturnoj baštini. Također, u sklopu projekta se u prosincu 2022. u Ljubuškom održala i regionalna konferencija “(P)održimo baštinu!” na temu održivog razvoja i prezentacije kulturne baštine koja je okupila više od 120 sudionika iz BiH, Hrvatske i Crne Gore.

Grad Ljubuški je uz navedeno realizirao i dosad najveću investiciju u obnovu i prezentaciju Starog grada. Kroz projekt su se provela arheološka istraživanja i zahvat na obnovi središnje Herceguše, branič kule i dijela obrambenih bedema vrijedni gotovo 400 tisuća eura, dok je u arheološka istraživanja i mobilijar uloženo dodatnih 30 tisuća eura. Zahvaljujući projektu izgradio se i opremio prvi in situ arheološki posjetiteljski centar u Hercegovini na lokalitetu rimskog vojnog logora u Gračinama. JU HERAG je kao vodeći partner projekta i investitor proveo građevinske radove na rekonstrukciji postojećeg objekta na ulazu na sami lokalitet, u koje je uloženo 205 tisuća eura. Na opremanje centra uloženo je 40 tisuća eura, dok je u postav, prezentaciju i edukativne sadržaje uloženo još 80 tisuća eura. Zadovoljstvo ostvarenim rezultatima nije krio ni gradonačelnik Ljubuškog, Vedran Markotić, čiji gradski budžet ne bi mogao podržati uređenje vrijednih lokaliteta koje sada mogu u narednim godinama oplemenjivati. Općina Ulcinj je također uspješno realizirala svoje ciljeve, revitalizaciju Zavičajnog muzeja Ulcinj i antičkog grada Svač gdje su provedena arheološka istraživanja, uspostavljena dva info punkta i uređena šetnica na ulazu.

Ukupan proračun projekta iznosio je 1.965.441,19 EUR, od čega je 1.670.625,00 EUR sufinancirano kroz Interreg IPA Program prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014.-2020. Projekt je sufinanciran sredstvima EFRR i IPA II fondova.

error: Content is protected !!