„U sklopu akcije „Božić svima“, koju Centar za socijalni rad Ljubuški provodi tradicionalno već desetak godina, za Božiće i Novogodišnje blagdane podijelit ćemo 500 paketa, s najpotrebnijim životnim namirnicama, osobama u potrebi. Akciju provodimo u suradnji s gradom Ljubuškim, Vladom ŽZH, a od prije dvije godine i s Vladom F BiH. U provedbi akcije pomažu nam predsjednici mjesnih zajednica koji nam dostave popise osoba u potrebi i kasnije skupa s aktivistima iz mjesnih zajednica izvrše dostavu paketa do krajnjih korisnika. Koristim ovu priliku da se zahvalim gradonačelniku Markotiću, Vladi ŽZH, našem ministru financija i potpredsjedniku Vlade F BiH Toniju Kraljeviću te predsjednicima mjesnih zajednica i aktivistima bez kojih ne bi bili u mogućnosti provesti ovu akciju za ovoliki broj korisnika“, kazao je, među ostalim, u razgovoru za Radio Ljubuški Viktor Grbavac direktor Centra za socijalni rad Ljubuški i predsjednik Crvenog križa ŽZH.

Pred nama su Božićni i Novogodišnji blagdani vrijeme kada se organiziraju brojne akcije za one koji su u najvećoj potrebi.  Tim povodom razgovarali smo s direktorom Centra za socijalni rad i predsjednikom Crvenog križa ŽZH Viktorom Grbavcem.

U razgovoru se Grbavac osvrnuo na trenutnu socijalnu sliku grada Ljubuškog, napravio usporedbu trenutne slike s onom iz prošle godine, govorio o humanitarnim aktivnostima koje provode Centar za socijalni rad te planiranim aktivnostima u mjesecu prosincu.

„Kada je u pitanju stanje s brojem potrebitih na području našega grada mogao bih reći da je ta slika ujednačena iz godine u godinu. Ta brojka se kreće oko 200 korisnika stalne socijalne pomoći, s tim da zbog smrti određenog broja osoba i prijave novih korisnika dođe do određenih promjena kada je u pitanju lista korisnika. Moram kazati da imamo oko 200 korisnika i naše Pučke kuhinje koja uspješno djeluje ima već tri godine. Tu smo u suradnji s našim gradom, Vladom ŽZH, nevladinim sektorom, gdje prednjači Udruga „Marijine ruke“ uspjeli obnoviti zgradu Crvenog križa u Ljubuškom i pokrenuti „Pučku kuhinju.“ Kada su u pitanju korisnici Pučke kuhinje držim potrebnim naglasiti da usluge kuhinje ne koriste samo korisnici socijalne pomoći već da tu imamo i određen broj starih i nemoćnih osoba koje imaju određena primanja, međutim nisu u mogućnosti sami, zbog bolesti, invalidnosti ili nepokretnosti, imati svaki dan topli obrok. Tako da je to, mogu slobodno reći, jedna dodatna vrijednost tog projekta, pomoći svima koji su u potrebi“, kazao je Grbavac.

Dodaje da se uz korisnike stalne socijalne pomoći pomaže i ostalim osobama u potrebi. Ističe da se svima onima koji su se obratili gradonačelniku, Centru ili Crvenom križu pomoglo na neki način, bolesnima preko županijskog ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi, potrebitima jednokratnom novčanom pomoći i osiguranjem drveta za ogrjev te na brojne druge načine.  

Grbavac se osvrnuo i na projekt Kućne njege koju Centar za socijalni rad Ljubuški provodi u suradnji s gradom Ljubuškim, Vladom RH i ministarstvom rada i socijalne politike Vlade RH i koji se na području grada Ljubuškog provodi godinu dana.

„ Kada je u pitanju projekt Kućne njege mi smo dobili sredstva za dvije godine, imamo sredstva do kraja 2025. godine. Nabavili smo četiri vozila, zaposlili šest ženskih osoba koje svakodnevno obilaze i pomažu stare i nemoćne osobe na području grada Ljubuškog. Imamo 150 korisnika u tome projektu i povratne informacije s terena govore da su naši korisnici prezadovoljni tom vrstom usluge. Dodao bih da kroz taj projekt imamo odličnu suradnju s Domom zdravlja Ljubuški i koristim ovu prigodu da im se zahvalim na toj suradnji“, ističe Grbavac.

Dodaje da Centar za socijalni rad i Crveni križ imaju odličnu suradnju i s domovima za starije i nemoćne na području grada Ljubuškog gdje prednjači Ustanova iz socijalne zaštite – Federalni dom, tako da su u suradnji  s gradom Ljubuškim, županijskom Vladom, federalnom Vladom i jednom sinergijom svih relevantnih institucija uspjeli pomoći većem broju osoba lošeg imovinskog stanja, teško oboljelima i invalidima da se smjeste u dom.

Naglašava važnost toga da se osobe u stanju socijalne potrebe imaju kome obratiti i da nitko od njih nije odbijen iz bilo kojeg razloga.

Na kraju razgovora se kratko osvrnuo i na projekt Sigurne kuće.

„Mi smo već nekoliko godina u procesu traženja sredstava za izgradnju Sigurne kuće. Tu bi se posebno zahvalio našem ministru financija i potpredsjedniku Vlade F BiH Toniju Kraljeviću koji nam je pomogao da se izborimo za financijska sredstva za Sigurnu kuću. Naš Centar za socijalni rad je prvi centar u F BiH i BiH  koji je registrirao podružnicu koja nosi naziv Sigurna kuća. Kroz projekt federalnog ministarstva socijalnog rada i politike dobili smo 500 000 KM za početak gradnje Sigurne kuće. Sigurna kuća bi trebala biti jedna institucija sa sjedištem u Ljubuškom koja je namijenjena za prihvat žrtava vršnjačkog i obiteljskog nasilja za cijelu ŽZH. Mi smo taj projekt također kandidirali za prekogranične projekte iz RH i očekujemo da ćemo do kraja 2026. godine imati završen objekt Sigurne kuće u Ljubuškom“, kazao je s optimizmom Grbavac.

Radio Ljubuški

error: Content is protected !!