U organizaciji Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Zapadnohercegovačke županije započeo je ciklus stručnih predavanja pod nazivom „Djeca na internetu – prilike i prijetnje“, čiji je cilj edukacija roditelja, nastavnika, stručnih suradnika i svih onih koji rade s djecom o izazovima i opasnostima suvremenog digitalnog doba.

Predavanja se održavaju u svim općinama i gradovima Županije, a započela su 7. svibnja u Grudama, predavanje u Širokom Brijegu održano je 13.svibnja , dok su predstojeća zakazana za večeras, 14. svibnja u Ljubuškom u Kulturnom centru s početkom u 18:00 sati, te 20. svibnja u Posušju, u Kinodvorani Posušje također u 18:00 sati.

Predavači su psiholozi Kristijan Kraljević i Mario Brkić, obojica s višegodišnjim iskustvom rada u školama, koji nastoje približiti javnosti problematiku rizičnih ponašanja djece i mladih na internetu. Kroz predavanja se obrađuju teme poput elektroničkog nasilja, djelovanja osoba s lošim namjerama prema djeci, kao i opasnosti koje vrebaju u digitalnom svijetu, osobito za one najranjivije – djecu i mlade.

Gostujući u programu Radio postaje Ljubuški psiholog Mario Brkić istaknuo je da se predavanja posebno obraćaju roditeljima djece od 6. razreda nadalje, ali i odgojno-obrazovnim djelatnicima, kao i svim ustanovama koje skrbe o djeci. Brkić naglašava kako internet više nije luksuz, već svakodnevica, zbog čega roditelji i odrasli moraju razvijati digitalnu i medijsku pismenost, te razumjeti načine na koje njihova djeca komuniciraju i provode vrijeme online.

Roditelji često misle da se problemi događaju negdje drugdje, u velikim državama, ali sve ono što se događa globalno – prisutno je i ovdje, samo možda manje primjetno. Djeca vrlo brzo prate online trendove i stoga ne smijemo zatvarati oči pred stvarnošću, poručio je Brkić.

Prema njegovim riječima, sadržaj predavanja nije zamišljen kao puko iznošenje opasnosti, već je usmjeren i na konkretne savjete – kako roditelji i djeca mogu reagirati u rizičnim situacijama, kako razvijati povjerenje i komunikaciju unutar obitelji te kako prepoznati znakove problema na vrijeme.

Djeca nisu jedini korisnici interneta kojima prijete rizici. Sve više slučajeva prevare događa se i starijoj populaciji, zbog čega je potrebno educirati i odrasle, ali i koristiti djecu kao ‘instruktore’ svojim roditeljima i djedovima, bakama, naglasio je Brkić. “Reakcije na dosad održana predavanja su pozitivne. Iako su roditelji ponekad suzdržani postavljati pitanja javno, mnogi se nakon predavanja odlučuju na osobni razgovor i podjelu iskustava, često iznenađeni činjenicom da se i u njihovoj lokalnoj sredini događaju ozbiljni online incidenti.”

Za kraj, Brkić je pozvao sve zainteresirane da večeras dođu u Kulturni centar u Ljubuškom u 18:00 sati, gdje će predavanje održati kolega Kristijan Kraljević.

Naš dolazak na predavanje ne znači da imamo problem kod kuće, već da smo odgovorni roditelji i djelatnici koji žele preventivno djelovati. Znanje je najbolji alat u zaštiti djece u digitalnom svijetu, poručio je Brkić.

Ciklus predavanja završava 20. svibnja u Posušju. Ulaz je slobodan.

error: Content is protected !!