Povodom Svjetskog dana pčela, koji se svake godine obilježava 20. svibnja, u programu Radija Ljubuški ugostili smo Marka Bilića, predsjednika Udruge pčelara Županije Zapadnohercegovačke i člana Upravnog odbora Federalne udruge pčelara

Tom je prilikom govorio o aktualnim izazovima s kojima se pčelari u regiji suočavaju, posebno istaknuvši problem naplate pašarine na području Hercegbosanske županije.

“To je za nas jedan od najvećih problema. Pčelari iz naše županije već godinama sele pčele na ispašu na prostor Hercegbosanske županije, a lokalne vlasti tamo traže naplatu pašarine, iako nigdje u Europi takva praksa ne postoji,” kazao je Bilić.

“Mi iz Zapadnohercegovačke županije praktično financiramo jednu drugu županiju, jer od federalnog poticaja od 15 KM po košnici, čak 5 KM odlazi na pašarinu. Kad Ljubuški ima oko 11.000 pčelinjih zajednica, to su veliki novci.”

Dodao je kako se ovakva praksa kosi sa zdravim razumom i principima solidarnosti među pčelarima.

“Mi ne bježimo od dogovora, ali ovo se mora riješiti. Imamo najave i prijetnje od lokalnih pčelara – o trovanju pčela, prevrtanju košnica – to je kriminal i mora prestati.”

Bilić je najavio kako će na sutrašnjoj sjednici Upravnog odbora Udruge pčelara ZHŽ donijeti zaključke i zatražiti hitan sastanak s federalnim ministrom poljoprivrede.

Osim pitanja pašarine, Bilić je upozorio i na ozbiljan problem korištenja pesticida i herbicida, koji sve češće uzrokuju pomor pčelinjih zajednica.

“Pčelarenje je sve teže. Utjecaji pesticida i glifosata su pogubni za pčele, a tretiranja se često vrše bez ikakvih najava. Gubici su veliki – u Hercegovini je ove godine između 10 i 15% zajednica nastradalo već u proljeće.”

Naglasio je kako bi tretiranja trebala biti usklađena s europskom praksom – ujutro i navečer, kada pčele nisu u letu.

Unatoč izazovima, hercegovački pčelari i ove su sezone ostvarili solidne rezultate.

“Bagremova paša u Posavini donijela je prosjek od 20–25 kg meda po zajednici. Rana kadulja u južnim dijelovima Hercegovine dala je oko 10–12 kg, a sad čekamo draču i kasniju kadulju. Ove paše daju hercegovački proljetni med koji je jako tražen,” izjavio je Bilić.

Na pitanje o stanju u regiji, Bilić je komentirao kako su u zemljama okruženja zabilježeni katastrofalni pomori zbog suše, ali da Hercegovina zahvaljujući riječnim tokovima zasad ima nešto povoljnije uvjete.

Na kraju je istaknuo:

“Bez pčela nema života. Stručnjaci kažu da bi čovječanstvo izumrlo u roku od četiri godine bez njih. One oprašuju 90% voća i povrća koje konzumiramo. Zato im moramo osigurati uvjete za opstanak – a to počinje od nas.”

Radio Ljubuški

error: Content is protected !!