Veća proizvodnja hrane za domaće i inostrano tržište prioritet je čapljinskih proizvođača u ovoj godini. Aktivnosti na širenju kapaciteta već su započete, a vjeruje se da će to doprinijeti i boljem status malih poljoprivrednika.
Na plantažama firme Agroherc Organic, koje se prostiru na 140 ha zemljišta, u prošloj godini podignuta je plantaža od 5.000 sadnica masline, a u planu je i podizanje novih zasada masline i šipka za koje je urađena rekultivacija i priprema zemljišta.
“Ukupno smo do sada investirali oko 10 miliona KM. U proljetnoj sjetvi planiramo nove zasade masline i šipka”, kazao je jedan od vlasnika Admir Rahimić.
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva podržalo je projekte kroz strukturne mjere. Pomoć je dobro došla kompaniji Adria Hishtil, koja je proširila proizvodne kapacitete. Svojom rasadničkom proizvodnjom u plastenicima na površini od 22 ha ostvaruje oko 90 posto izvoza u 16 zemalja.
I firma Dominant koja se bavi rasadničkom proizvodnjom i proizvodnjom voća podršku je ostvarila u podizanju novih višegodišnjih zasada.
Proizvođače u Čapljini jučer su posjetili resorni ministar Šemsudin Dedić, direktor PIU jedinice FMPVŠ Halil Omanović, te predsjednik Odbora za poljoprivredu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Ahmed Džubur.
Oni su obišli i pogone kompanije Lasta, a od novog vlasnika Petra Ćorluke informirani su da je u novoinstalirane, za proizvodnju keksa investirano oko 20 miliona eura koji mogu odgovoriti najmodernijim zahtjevima evropskog i svjetskog tržišta.
“Kompanija Lasta ima u planu i sadnju smokve i lješnjaka, što planiramo organizirati u saradnji s kooperantima. Sve navedeno poslužit će nam kao sirovina u ovim pogonima za proizvodnju keksa”, istakao je Ćorluka.
Montaža proizvodnih mašina je pri kraju, a to ujedno znači da će proizvodi s traka ove kompanije uskoro pronaći svoje mjesto na domaćem i inostranom tržištu.
“U prošloj godini podržali smo veliki broj novih investicija u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, a jedna od njih je i ova tvornica koja ima svoju tradiciju”, rekao je Dedić.
Naveo je i kako vjeruje da će organizacijom otkupa i prerade domaćih poljoprivrednih proizvoda od smokve, višnje, trešnje i lješnjaka ovi prerađivački kapaciteti doprinijeti povećanju dodane vrijednosti, stabilnijem i većem prihodu malih poljoprivrednih proizvođača te rezultirati otvaranjem novih radnih mjesta.
Izvor:agroklub.ba