Turističko-ugostiteljski sektor je jedan od najviše ugroženih posljedicama panedmije izazvane koronavirusom.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je u okviru borbe protiv posljedica pandemije prema Zakonu o ublažavanju negativnih posljedica i za opravak od posljedica pandemije u 2020. godini uložila 90 milijuna KM u programima pet ministarstava.
Ugostiteljsko-turističkom sektoru koji je i najviše bio pogođen korona mjerama otišlo je 30 milijuna KM.
Uvjet za dodjelu financijske pomoći je bio da korisnici ove pomoći nisu mogli smanjivati broj radnika u razdoblju od 30. rujna 2020. godine do 31. prosinca 2020. godine.
U turističko-ugostiteljskom sektoru sredstva je dobilo ukupno 340 privrednih subjekata.
Pozitivan utjecaj na oporavak ugostiteljsko-turističkog sektora je imalo oživljavanje turističkih putovanja u 2021. godini. Tako je u razdoblju siječanj-prosinac 2021. godine, Bosnu i Hercegovinu posjetilo 960.383 turista, za 91,7 posto više nego u 2020. godini. Ipak, ovi brojevi su još uvijek daleko od prepandemijske 2019. godine, kada je Bosnu i Hercegovinu posjetilo 1.641.201 turista.
Direktor hotela Bigeste u Ljubuškom, Stjepan Primorac, kazao je kako su sredstva Federalnog ministarstva okoliša i turizma imala presudan utjecaj na likvidnost hotela.
Prema riječima Primorca, zahvaljujući pomoći Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, nije bilo otpuštanja radnika i ugostiteljsko-turistički radnici nisu sami morali podnositi posljedice pandemije.
“U početku je bilo dosta lutanja i nesnalaženja, ali smo u konačnici (pored sredstava od Vlade FBiH) dobili i određenu financijsku pomoć od gradskih i županijskih vlasti, tako da moramo priznati da nismo u potpunosti ostavljeni sami sebi,” poručio je Primorac za Klix.ba.
Kao najveći problem, Primorac je istakao to da je pomoć nižih razina vlasti trajala samo prva dva mjeseca pandemije, a kada su uvedene restriktivne mjere i kada je ovaj sektor bio zaista najviše pogođen, izostala je pomoć sa nižih razina.
Prema podacima Agencije za statistku Bosne i Hercegovine u siječnju 2022. godine turisti su ostvarili 76.757 posjeta što je za 56,0 posto više nego u siječnju 2021. godine te ostvarili 185.033 noćenja, 51,9 posto više u osnovu na siječanj prošle godine i 9,1 posto više više u odnosu na prosinac 2021. godine.
Najave za novu turističku sezonu su dobre, ali ugostiteljsko-turistički sektor je posebno osjetljiv na globalna događanja te bi daljnja eskalacija rata u Ukrajini, kao i pojava novih sojeva koronavirusa koji bi rezultirali zatvaranjem granica, mogli uništiti ostvareni napredak.
Izvor: Bolji Ljubuški