“Daytonski sporazum je prekršen na nizu primjera i stavki, ali očigledno je da neke zemlje smatraju da samo ono što njima odgovara može dobiti legitimitet. Pisao sam generalnom tajniku UN-a, predsjedniku Generalne skupštine UN i dostavio pismo određenom broju veleposlanika važnih za Daytonski sporazum. Pisao sam Putinu i Lavrovu i upoznao ih s kršenjem ovih pravila”, kazao je na današnjoj konferenciji za medije srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

“Jedini organ zadužen za provođenje vanjske politike je Predsjedništvo, bez odluke Predsjedništva nije moguće priopćiti bilo kakav stav, a vidimo da u posljednje vrijeme gospoda to permanentno čini i radi i tako dovodi u pitanje ustavni poredak ove zemlje i očuvanje Daytonskog mirovnog sporazuma”, kazao je Dodik.

Dodik dodaje da njemačke vojne snage nisu dobrodošle u BiH.

“Zanimljivo je da su mnogi vrlo ostrašćeni u Bundestagu u napadima na RS i njene političare. Ista ona Njemačka koja je 1941. godine poslala Nijemce koji su asistirali ustašama da pobiju milijun ljudi na ovim prostorima sada najavljuje da će ovdje doći njihove oružane snage. Njihove oružane snage ovdje ne trebaju, nisu dobrodošle i ne mogu ovdje doći bez odluke Predsjedništva BiH. Ni u kojem aranžmanu ne mogu doći ovdje bez odluke Predsjedništva”, kazao je.

“Pogriješio sam što sam se usuglasio da se ovdje produži mandat misije ALTEA. Svaki dan ovdje paradiraju bespotrebno i pokušavaju unijeti određeni nemir ili disciplinu. Samo prije nekoliko mjeseci i tjedana zapovjednik ALTEA-a je rekao da nema ugrožavanja mira u BiH. Sada vidimo njihove akcije i ne mogu drukčije zaključiti nego da to rade zajedno s muslimanima. Nisu učinili ništa da objasne našim ljudima dobronamjernost svoje misije, nego demonstriraju svoju moć i snagu”.

Dodaje da u posljednje vrijeme Izetbegović šalje poruke o apartheidu.

“Poruke ovih dana najbolje šalje Bakir Izetbegović, vidjeli ste da kaže da je Daytonski sporazum omogućio apartheid. Ja mislim da je apartheid u FBiH što se tiče Srba, u RS-u ima 16 pošto Bošnjaka/muslimana koji su popisani u RS. Vidimo kako žive Srbi u FBiH, vrlo smo za to zabrinuti. U Mostaru od 600 zaposlenih u javnim institucijama ima samo sedam Srba”.

Izvor:pogled.ba

error: Content is protected !!