U ponedjeljak je donesena presuda kojom je Hamdija Abdić zvani Tigar, pripadnik Armije BiH, zajedno sa pripadnicima vojne jedinice Armije BiH kojom je zapovijedao, oslobođen za „iznimno svirepo i podmuklo“ ubojstvo generala HVO-a Vlade Šantića.

Za Fenix-magazin piše: Estera Horvat

Odvjetnik Hamdije Avdića Tigra između ostalog je unaprijed govori kako bi sud trebao donijeti oslobađajuću presudu zbog „zastare vođenja postupka“. Što znači da Tužiteljstvo Unsko-sanske županije u Bihaću nije optužilo Hamdiju Abdića Tigra za kazneno djelo ratnog zločina, a što bi bilo logično, jer se radnja dogodila u jeku rata u koje vrijeme je zarobljen jedan general, koji je pripadnik hrvatskog naroda. A zarobili su ga pripadnici vojne jedinice drugog naroda, te nakon toga ga odveli na nepoznatu lokaciju i ubili. Tužiteljstvo je optužilo Hamdiju Abdića Tigra za kazneno djelo ubojstvo iz čl.166 st. 1, koje može i zastarjeti u kraćem roku, dok kaznena djela ratnog zločina ne zastarijevaju.

Ratni zločin

Krv generala HVO-a Vlade Šantića nađena je i ostala svjedočiti o ratnom zločinu koji je završio zavjetom šutnje. Vodilo se nekoliko postupaka protiv određenih tužitelja i drugih, koji su pokušali spriječiti svjedočenja protiv Hamdije Abdića Tigra. A jedan takav je i bivši tužitelj Idriz Begić koji je kasnije i razriješen dužnosti obavljanja funkcije tužitelja, ali zbog drugog djela.

Pojedini pošteni policajci su pokušali rasvijetli ovaj slučaj, kao i pošteni tužitelj koji je podigao optužnicu iako je pritisak bio veliki da se to ne učini. Jedva su „izvukli“ i ovu pravnu kvalifikaciju običnog ubojstva, jer Županijski sud u Bihaću očito nije želio da se procesuiraju „heroji bošnjačkog naroda“. Postupajući sudac je govorio kolegama da neće osuditi gore navedene optužene, pa je često ponavljao: “nema tijela, nema djela“. A to je stara izreka koju uopće ne prati sudska praksa. Jer toliko ima osuđujućih presuda bez pronalaska tijela, kako u Bosni i Hercegovini tako i u drugim državama. Ovdje su postojali svjedoci, kao i nađena krv generala HVO Vlade Šantića.

Zavjet šutnje

Opće je poznata činjenica u Bihaću da je predsjednica Kantonalnog suda Fata Nadarević sklona SDA stranci i da je često obećavala zaštitu optuženih. Teško je nakon toga bilo očekivati profesionalnost u radu od takvih ljudi. U Bosni i Hercegovini očito postoji zavjet šutnje da svi generali i svi pripadnici Armije BiH moraju biti oslobođeni. Naime, kada je u pitanju ratni zločin protiv Envera Zornića i drugih pripadnika Armije BiH, koji su počinili nad srpskim i hrvatskim zarobljenim civilima, to također nije bilo kvalificirano kao kazneno djelo ratnog zločina, nego kaznenog djela ubojstva.

Također i predmet Kazani, gdje je na svirep način ubijeno najmanje 24 civila, nisu kvalificirani kao kazneno djelo ratni zločin nego kazneno djelo ubojstvo. Naser Orić je oslobođen za kazneno djelo ratni zločin nakon što su svjedoci promijenili iskaze. Nakon toga su se mnogi obogatili, a Tužiteljstvo BiH, koliko je poznato, nije niti protiv koga pokrenulo postupak radi kaznenog djela – lažnog svjedočenja. Javno se u javnosti spominjalo kako su svjedoci plaćeni da promijene iskaz. Isto se sada navodi kako se potplaćuju svjedoci da promijene iskaz u predmetu generala Atifa Dudakovića kako bi i on bio oslobođen.

Zaključak

Kada se sve ovo sagleda, jasno je da je pravosuđe u Bosni i Hercegovini posrnulo. Jer ovakvim radnjama pomažu i prikrivaju zločin koji su počinili vojni pripadnici bošnjačkog naroda nad pripadnicima drugih naroda. Da su svi pravedno kažnjeni za ono što su učinili drugima, davno bi zavladao mir i pomirenje. Ovako ostaje samo gorčina i sjeme budućeg razdora.

/HMS/