Navodnjavanje u srpnju se obavlja sukladno sa praćenjem klimatskih prilika ukoliko imamo sustav za navodnjavanje onda ti obroci ovise o kapacitetu sustava i tipu tla, tj, njegove propusnosti za vodu.
Pri instaliranju sustava za navodnjavanje bilo bi preporučljivo savjetovati se o mogućnostima i primjeni sustava. Ukoliko na masliniku ne postoji sustav za navodnjavanje , mlade masline imaju potrebu za tri uzastopna navodnjavanja u srpnju sa količinom od 20 litara. Starije masline imaju potrebu za dva navodnjavanja sa količinom od 50 litara, a one dugovječnije, recimo starije od 15 godina i više imaju potrebu i do dva navodnjavanja sa 200 litara. Uništavanje korova se obavlja primjenom herbicida ili košnjom korova.
Ukoliko se kosi jako je bitno kod iznosa korovne mase na mjesto spaljivanja da se ponaša sukladno pravilima održavanja vatre na otvorenom. Isto tako je moguće ostaviti zelenu masu na površini maslinika u svrhu malčiranja, kako bi se smanjilo isparavanje vode iz tla. Folijarna gnojidba u srpnju se obavlja primjenom vodotopivih gnojiva u korist rasta sjemenke naspram mesa ploda, pojedini plodovi u ovom periodu i otpadaju. Razlog tome su štete od štetnika, izražene suše ili nedostatak balansirane folijarne gnojidbe. Kako bi se ovo izbjeglo na karbonatnim tlima gdje može doći do nedostatka kalija, a na crvenicama fosfora i kalcija,folijarna gnojidba mora biti balansirana i ravnomjerno raspoređena u vremenu.
Tako ako se radi o nedostatku željeza ona se obavlja svakih 10 dana, a tretiranje se obavlja u ranim jutarnjim satima. Primjena ostalih vodotopivih gnojiva i formulacija u primjeni je ovisna o proizvođaču ili postotku udjela elemenata. Kod folijarne gnojidbe je isto jako bitna čistoća sapnica raspršivača kako bi aplikacija bila što efikasnija. Kod zaštite maslina pesticidima čistoća sapnica je isto važna.
Zaštita maslina u srpnju se obavlja praćenjem pojave maslinove muhe (Dacus oleae) pomoću žutih ploča koja ima tri do pet generacija. Ona je štetnik ploda, ovisno o visini temperatura koje se kreću od 35 °C do 37 °C zavisi intenzitet pojave ovog štetnika. Zaštita masline u ovom periodu od strane navedenih štetnika se obavlja na bazi aktivnih tvari fentiona, dimetoata, diazinona, triklofona, tetraklorvinfosa, te fosmetata.
Prvo tretiranje se obavlja u srpnju , te u mjesecima koji slijede, obično u razmacima od 28 dana. Pored navedenih štetnika očituje se pojava leptira granotoča (Zeuzera pyrina) polovinom srpnja pa sve do rujna.
Jako bitno da kod uništavanja ovog štetnika mehaničkim putem, uvlačenjem oštrog predmeta u hodnik gusjenice ili uštrcavanjem insekticida, voćarskim voskom zatvorimo ulaz u hodnik da ne bi došlo do daljnjih šteta po maslini. Kod intenzivnije pojave ovakvih šteta napadnuti dijelovi masline, grane, se odstranjuju rezidbom i spaljuju na za to previđenom mjestu.
Ljetna rezidba je također agro tehnička mjera koja zahtijeva odstranjivanje vodopija i izboja u zoni tla kod masline poradi rasterećenja masline od potrebe za vodom što čine ovi oblici mladih grana. Također, nakon iznosa se spaljuju, a vodopije koje se ostavljaju na primarnim granama kao rezerva za formiranje i očuvanje krošnje daju plod tek nakon tri do četiri godine starosti.
Kod primjene preparata jako je važno držati se uputa proizvođača o dozama kao i preporukama agronoma u agro-centrima. dr.sc. Miro Barbarić dipl.ing.agro mr.sc. Marija Prlić dipl.ing.agro
Izvor:FAZ.ba