– Razočaran sam i tužan kako Zagreb danas izgleda. Izgleda nikad tužnije – rekao je Josip Pavlović, predsjednik udruge Ekologija grada koja je podnijela prijavu Državnom inspektoratu protiv Čistoće zbog navodnih nezakonitosti oko zbrinjavanja biootpada iz smeđih spremnika direktno na Jakuševcu, kao miješanog komunalnog otpada.
Pavlović je gostovao u studiju Večernji TV i razgovarao s novinarkom Petrom Balijom. Kazao je da su mještani počeli pratiti što se događa i utvrdili su da nakon 17 sati dolaze kamioni Čistoće i istresaju otpad koji je neupitno izgledao kao biootpad.
– Onda smo na vlastitu inicijativu nabavili dron i 28. lipnja iza 18 sati napravili snimku koja je potvrdila naše sumnje, a to je da kamion Čistoće dolazi s biootpadom na deponij Jakuševac na prostor kompostane kojom upravlja podružnica Zrinjevac. Takav biootpad bi trebalo proslijediti odmah Zrinjevcu na daljnju obradu. Kompostana radi do 15 sati, a kamion dolazi nakon toga i istovaruje otpad na brdo deponija. Vidi se vizualno da se radi o biootpadu. Kako se istresa, dolazi cijelo jato galebova – ispričao je Pavlović.
Čeka se Državni inspektorat
Kazao je da imaju saznanja da se to događa dulje vrijeme. To, dodao je, nije prvi prekršaj na samom deponiju. Kod deponiranja drugih vrsta otpada poput tekstila i madraca nema nevjerojatnog smrada kao kod biootpada, pa su i reakcije manje.
Zagrebački Holding tvrdi da su tvrdnje udruge neutemeljene, tendenciozne i zlonamjerne, te da se na Jakuševcu odvaja onečišćeni biootpad, pomiješan s nekim drugim otpadom. Pavlović to odbacuje.
– Evidentno je da se ovo događa, postoji snimka. Članovi udruge nisu ni policajci ni inspektori. Proslijedili smo naša saznanja Državnom inspektoratu i siguran sam da će on posao odraditi kako treba – istaknuo je.
Suludo je tvrditi, smatra, da komunalni redari hodaju gradom i vizualno pregledavaju sve smeđe spremnike. Na pitanje zašto bi, ako su tvrdnje udruge točne, Čistoća nepropisno skladištila biootpad, Pavlović je rekao da se privatnim oporabiteljima plaća da zbrinu onečišćeni biootpad, pa da se ne bi moralo plaćati privatnim oporabiteljima, jednostavno ga se istrese na deponiju. I nema troškova. Kompostane su, dodao je, pune i nemaju kapacitet za biootpad namijenjen za kompostiranje. Razočaran je situacijom oko zbrinjavanja otpada u Zagreba.
Od Tomaševića se očekivalo najviše oko problema s otpadom
– Grad doslovno smrdi. Otpad se ne odvozi i situacija je zabrinjavajuća. Od ove gradske vlasti, prvenstveno od gradonačelnika Tomaševića, očekivalo se najviše baš u tom dijelu upravljanja gradom, a došlo je do potpunog raspada sistema. Situacija nije nepopravljiva, uvijek postoje rješenja – kazao je.
Misli da novi način odvoza zbrinjavanja otpada prolongiran za 1. listopada, nije primjenjiv sve dok Grad ne odluči što će s otpadom.
– Ne može se raditi stihijski iz godine u godinu, nego strategijski za sljedećih pet, deset ili dvadeset godina. Odvojeno prikupljanje podržavam, ali uz razvijanje daljnje infrastrukture. Dio odgovornosti je i na građanima koji moraju razvrstavati otpad. No što dalje? Jakuševec nema više kapaciteta za primati tolike količine otpada – upozorio je.
Govorio je i o problemima potkapacitiranosti Čistoće i nedostatku vozila.
– Neupitni su problemi s voznim parkom Čistoće i imamo saznanja da je vozni park tehnički neispravan u većem postotku od 50 posto, koliko se spominje u medijima. Odvozi kasne po tjedan ili dva tjedna – dodao je.
Nakon prijave Državnom inspektoratu čekat će izlazak inspektora na teren. Vjeruje da će se utvrditi nepravilnosti i traži da se trenutačno s takvom praksom prestane.
– Problem s otpadom nije od jučer. Tražimo da se nađe način da se grad i sustav gospodarenja otpadom dovede u red i da ljudi oko Jakuševca prestanu biti žrtvama ovog kaosa – zaključio je za Večernji list.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr