Višemjesečno zatvaranje i ograničavanje prelaska državne granice, kao jedne od mjera za suzbijanje epidemije koronavirusa, prisilno je zaustavilo odlazak Slavonaca u prekogranični šoping, što su trgovci u susjednoj BiH itekako osjetili u drastičnom padu potrošnje.

Promet je lani više nego prepolovljen u odnosu prema 2019. godini. A podaci koje su Glasu Slavonije dostavili iz Uprave za indirektno oporezivanje u BiH, sa sjedištem u Banjoj Luci, govore o nastavku pada potrošnje stranih državljana i u ovoj godini.

Lani su u BiH kupili robe u vrijednosti 65,5 milijuna konvertibilnih maraka (KM), približno 252,7 milijuna kuna (prema srednjem tečaju HNB-a od 3,86 kune za jednu marku). Najviše su kupovali građani Hrvatske, Srbije i Crne Gore, uglavnom robu široke potrošnje. Usporedbe radi, godinu ranije potrošili su približno 136 milijuna KM, gotovo 520 milijuna kuna.

U prvih pet mjeseci ove godine stranci su na bosanskohercegovačkim graničnim prijelazima podnijeli ukupno 44.099 zahtjeva za povrat PDV-a za ukupnu vrijednost robe koju su iznijeli izvan carinskog prostora BiH, u iznosu od 11.275.216,95 KM. U istom razdoblju 2020. bilo je 75.482 zahtjeva za povrat PDV-a za kupljenju robu u vrijednosti od 23.815.108,68 KM.

Načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu suradnju Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević, ističe da je u ovoj godini, kada je riječ o graničnim prijelazima na kojima su stranci podnosili zahtjeve za povrat PDV-a, došlo do značajne promjene. Najveći broj zahtjeva ovjeren je na prijelazima koji gravitiraju prema Republici Srbiji, a svih su dosadašnjih godina prijelazi prema Republici Hrvatskoj nosili najveći broj zahtjeva.

– I u ovoj je godini došlo do značajnog pada broja zahtjeva za povrat PDV-a od strane stranih državljana. Osnovni razlog i dalje je pandemija prouzročena koronavirusom, zbog čega je bilo otežano putovanje i prelazak državnih granica. Također, kao jedan od razloga svakako se može navesti i ograničenje koje je uvela susjedna Republika Hrvatska, a to je mogućnost da se u RH mogu unijeti samo dvije kutije cigareta – pojašnjava.

Riječ je, naime, o izmjenama Pravilnika o oslobođenju od PDV-a i trošarine za robu uvezenu u osobnoj prtljazi osoba koje putuju iz trećih država (izvan EU-a) te za robu uvezenu kao malu pošiljku nekomercijalnog značaja. Iz BiH se u Hrvatsku od 1. siječnja ove godine mogu unijeti najviše dvije kutije cigareta, umjesto dosadašnjih deset, a bez naplate nameta, umjesto dosadašnjih 250 grama smije se unijeti 50 grama duhana.

Uz kućne potrepštine, lijekove i gorivo, jedan od glavnih razloga redovitih odlazaka Slavonaca preko granice jesu pivo, cigarete i duhan, koje ondje kupuju prema znatno nižim cijenama nego u Hrvatskoj, pa su zatvaranjem granica najviše profitirali šverceri.

A sve je to, kako prenose tamošnji mediji, dovelo do katastrofalno loše prodaje cigareta u BiH koja je zabilježena u 2020., a nastavljena je i u ovoj godini.

Izvor:glas slavonije

error: Content is protected !!