Kineski respiratori pod oznakom ACM812A, a koje je nabavila Vlada Federacije, preko firme “Srebrna malina” transportni su respiratori i ne mogu se koristiti u jedinicama intenzivne njege. Potvrđeno je ovo u odgovoru proizvođača „Beijing Aerospace Changfeng Co“.

A upit je postavio mladi bračni par Ismar Hota i Nejra Palić, koji su se predstavili kao potencijalni kupci kineskih respiratora koje je nabavila Vlada FBiH, na čelu s premijerom Fadilom Novalić (SDA), zbog čega se trenutno protiv njega vodi sudski proces pred Sudom BiH.

– Putem poslovne društvene mreže LinkedIn stupili smo u kontakt s menadžerom za međunarodno tržište kompanije „Beijing Aerospace Changfeng Co“. Ona nam se predstavila kao Angela i odgovorila sa službenog maila proizvođača, pojasnio je Hota novinaru “Avaza”.

Dodao je da je ključno pitanje bilo mogu li se spomenuti respiratori koristiti za intenzivnu njegu pacijenata.

– Dobili smo odgovor da je ACM812A transportni respirator i da se on ne može koristiti u jedinicama intenzivne njege. Spomenuli su nam da oni proizvode drugu vrstu respiratora koja se zove „Athena 8500“, a koji je namijenjen za korištenje u jedinicama intenzivne njege pacijenata i košta 11.000 dolara – pojasnio je Hota.

Nejra Palić i Ismar Hota: Pitali proizvođača koliko koštaju respiratori.
Foto: AVAZ

Suština priče

Hota je ispričao da se u prepisci i u dokumentima proizvođača vidi da je cijena respiratora ACM812A samo 2.000 dolara (oko 3.300 KM).

– Dakle, glavna priča o ovim respiratorima jeste da se oni rastale. Da se kupi 100 respiratora koji vrijede 200.000 dolara (oko 330.000 KM), a da se za njih plati 10,5 milijuna KM. Sve to kako bi se oni svi rastalili, prvenstveno obitelj Izetbegović, Fahrudin Solak, Fikret Hodžić, a da zaradi i „FlyBosnia“. To je suština priče, a ne naši životi – zaključio je Hota.

Užas liječenja KCUS-a

Palić je dodala da je od početka uključena u ovu konverzaciju, jer je njena majka bila smještena u KCUS-u, gdje je prošla golgotu, te je Nejra samo tražila način da ju izbavi iz te ustanove.

– Majka je ležala mjesec na Koševu i u tih mjesec ne mogu opisati kakav osjećaj ima netko tko se liječi u Kliničkom centru. Mi smo, bukvalno, samo gledali kako majku da iščupamo i da ju vodimo negdje drugo na liječenje. Otad imam apsolutnu želju da se zna šta ti ljudi rade nama i našim obiteljima, a i svim ljudima koji dođu u KCUS. Nisam mogla ne iskoristiti svoje pravo da se obratim ovoj kompaniji i da ih pitam kakvi su njihovi respiratori i za šta se koriste – pojasnila je Palić.

/HMS/

error: Content is protected !!