Bliži se vrijeme upisa u srednje škole, a na budućim srednjoškolcima je teška odluka koje zanimanje i kakav daljni tijek svog obrazovanja odabrati. 

Osim želje i volje za učenike završnog razreda osnovne škole prilikom odabira zanimanja i upisa u srednje škole, bitno je da znaju i kakvi su trendovi ponude i potražnje radne snage na tržištu rada, te koja zanimanja su deficitarna.

Kako je objasnila Amela Makul, glasnogovornica Službe za zapošljavanje Tuzlanske županije, deficitarno zanimanje nije zanimanje kojeg na evidenciji Službe nemaju uopće, već zanimanje koje poslodavci najčešće potražuju, a oni ne mogu odgovoriti potrebama poslodavca, piše Faktor

– Više je razloga zbog kojih određeno zanimanje nije odgovarajuće, ali najčešći razlog jeste neposjedovanje radnog iskustva ili starosna struktura – naprimjer postoje osobe s određenim zanimanjem, ali koji su ostali bez posla pred mirovinu i imaju zdravstvene probleme, zbog čega nisu u mogućnosti obavljati određene poslove, ili imaju određeno formalno obrazovanje, poput električara, ali nikad nisu radili u struci, već su obavljali druge poslove, naprimjer radili su kao konobari – kazala je Makul.

Deficitarna zanimanja

Prema njenim riječima, uz sve ove razloge, zanimanja koja su deficitarna na evidenciji Službe za zapošljavanje TŽ su vozači, zidari, tesari, obućari, krojači, konobari, kuhari, certificirani računovođe, profesori likovne i muzičke kulture, profesori fizike, programeri i inženjeri građevine.

– Također, ako pogledamo statistiku, pojedina zanimanja su brojna na našoj evidenciji, a smatraju se deficitarnim, kao naprimjer kuhari. Njih ima više od 1.000 registriranih, što je veliki broj, a s druge strane često su traženi, a mi ne možemo odgovoriti potrebama poslodavca. Ovu pojavu potvrđuje i analiza tržišta rada koju su radili svi zavodi za zapošljavanje u BiH u suradnji s Projektom “Analiza potreba tržišta rada” početkom ove godine. Prema podacima istraživanja u oba entiteta na vrhu ljestvice po potražnji jesu prodavači. Prodavač je jedno od najbrojnijih zanimanja na evidenciji Službe TŽ, trenutno ih je registrirano blizu 5.000 – istakla je.

Kada je riječ o najbrojnijim zanimanjima na evidenciji Službe za zapošljavanje TŽ, radi se o kvalificiranim radnicima (KV I VK): prodavač, frizer, kuhar, bravar i automehaničar; zatim srednje stručno obrazovanje (SSS): maturant gimnazije, ekonomski tehničar, mašinski tehničar, medicinska sestra/tehničar i kemijski tehničar.

– Kada sagledamo cjelokupnu situaciju na tržištu rada i našoj evidenciji i činjenicu da je obrazovni sustav neusklađen s tržištem, da uglavnom obrazuje iste ili slične kadrove možemo reći da kada je riječ o zapošljavanju pored formalnog obrazovanja, veliku ulogu igra i neformalno obrazovanje, odnosno dodatne vještine i sposobnosti, to je “ono nešto” što izdvaja osobu koju poslodavac odabere i zaposli u “moru” istih zanimanja – zaključila je Makul.

Specifična znanja i vještine

Kako su nam kazali iz Službe za zapošljavanje Hercegovačko-neretvanskog kantona, analizom objavljenih konkursa za slobodna radna mjesta pokazalo se da su u posljednje vrijeme poslodavci u najvećem broju potraživali zanimanja u građevinskom sektoru (zidar, tesar, armirač), vozače teretnog vozila, vozače u međunarodnom prometu i prodavače.

– Istovremeno, tijekom 2021. godine iz evidencije nezaposlenih osoba Službe za zapošljavanje HNŽ, zbog zaposlenja su u najvećem broju brisane osobe zanimanja prodavač, automehaničar, ugostiteljska zanimanja, ekonomski tehničar, maturant gimnazije – istakli su.

Najbrojnija zanimanja u HNŽ sa SSS koja se nalaze u evidenciji Službe za zapošljavanje HNŽ su prodavač, frizer, ekonomski tehničar i maturant gimnazije.

– Vidimo da se nabrojana zanimanja ujedno i najčešće zapošljavaju, naprimjer maturanti gimnazije i prodavači. Treba imati na umu da se oni ne zapošljavaju uvijek u struci. Poslodavcima su često važnija specifična znanja i vještine nego zanimanje – kazali su iz Službe za zapošljavanje HNŽ.

Prema informacijama Službe za zapošljavanje Bosanskopodrinjske županije Goražde, na evidenciji nezaposlenih najviše ima ekonomskih, mašinskih i poljoprivrednih tehničara, zatim maturanata gimnazije, te kemijskih tehničara.

Što se tiče srednje stručne spreme, najtraženija zanimanja u prethodnom periodu u BPŽ su medicinski tehničari (laboranti, medicinske sestre i drugi medicinski kadar), građevinska struka (tehničari, majstori), metalska zanimanja, ugostiteljski radnici (konobari, kuhari), te trgovci.

IZVOR:FAKTOR.BA

error: Content is protected !!