U ljetnim mjesecima automobil na velikim vrućinama vrlo brzo postane u pravom smislu riječi pećnica pogibeljna za život. S obzirom da je ljeto stiglo s toplinskim valom, pri čemu temperature nerijetko prelaze 35 stupnjeva, najveći njemački autoklub ADAC iznio je nekoliko praktičnih savjeta kako da vožnja prođe u najboljem redu. Je li važno blago otvoriti prozore dok automobil stoji? Ima li boja automobila utjecaj na nakupljanje vrućine u vozilu? Pomažu li zatamnjena stakla? To su samo neka od pitanja na koje je ADAC dao odgovor.
Ljeti je vrućina najvažniji faktor koji bi vozači trebali uzeti u obzir, posebno za dulja putovanja automobilom. Parkirani automobili brzo se zagrijavaju na suncu i u unutrašnjosti temperatura može biti veća i od 60 Celzijevih stupnjeva, te se automobil brzo pretvara u vruću pećnicu. Vrlo malo vozača zna da je 15 minuta u tako zagrijanom vozilu dovoljno da stradaju od toplinskog udara. Zbog toga se djecu, životinje i starije osobe ne smije ostavljati u vozilu po velikoj vrućini, čak i ako se radi o “kratkotrajnom skoku” do bankomata ili dućana.
Čak i malo otvoreni prozori ne čine razliku. Pregled identičnih vozila s različitim otvorima prozora na vanjskoj temperaturi od 28 stupnjeva rezultirao je gotovo istom slikom. U vrlo kratkom vremenu temperatura u vozilu dosegnula je prijeteće razine. Ako su prozori ostali zatvoreni, izmjereno je 38 stupnjeva nakon deset minuta, pa čak i 45 stupnjeva nakon 20 minuta. Ako su dva prozora bila malo otvorena, vrijednosti su i dalje dosezale između 36 i 42 Celzijeva stupnja (nakon deset, odnosno 20 minuta). Treba istaknuti da nije bitno radi li se o bijelom ili crnom vozilu jer stručnjaci ADAC-a nisu utvrdili nikakvu razliku u razvoju topline ovisno o boji karoserije.
Mnogi vozači vjeruju da su dobro zaštićeni od UV zračenja (ultraljubičastog) iza prozora automobila. To je samo djelomično točno. Vjetrobran štiti od UV zračenja što je više moguće, dok bočni prozori, međutim, propuštaju UV zrake, što može prouzročiti prerano starenje kože i, u najgorem slučaju, rak kože. Za optimalnu zaštitu stražnja bočna stakla mogu se prekriti posebnim filmom za zaštitu od sunca.
Inače, on filtrira ne samo UV, već i infracrveno zračenje koje je odgovorno za toplinu u vozilu. Ako dugo vozite u sunčanim danima, razmislite o dovoljnoj UV zaštiti putem prikladne odjeće ili kreme za zaštitu od sunca. Dječja osjetljiva koža posebno treba učinkovitu zaštitu. Važno je znati da u osnovi samo stražnja stakla mogu biti prekrivena filmom. Zato je za folije potrebno takozvano opće tipsko odobrenje.
PIŠE ZDRAVKO JURIČKO/slobodnadalmacija.hr