Kad sam predložio ovo rješenje, on se odmah za ovo ugrijao. Nije to most kojim se samo premošćuje, nego most koji paše strukturom, stvarno paše prostoru i poštuje ovaj prostor, rekao je Marjan Pipenbaher, glavni projektant Pelješkog mosta. Uz njega, koautor projekta je i Jure Radić.
U Brijesti s Pelješke strane mosta, kaže da je na projektu više od devet godina.
– Doživljavao sam ga od početka, od natječaja, glavnog, sada izvedenog projekta on je tako kakav se rodio u glavi. Sa svim tim sjenkama koje sam vidio, drago mi je da on, makar je to veliki most da ipak ne djeluje ogromno. Ipak je on je podređen prelijepom krajoliku.
Životno djelo!
– Sigurno, takvi mostovi su životna djela. Imam još u Turskoj, u Izraelu, Sloveniji. Ali dobro taj most je ipak most koji je most svjetskog kalibra, on je ne samo po dužini, spada među pet mostova koji su izvedeni početkom 21. stoljeća, on je u konstrukcijskom smislu inventivan. To su dobra rješenja, manji troškovi održavanja, veća trajnost, a drugo sve oni problemi koji su povezani sa ovom lokacijom. Znači – visoka seizmička ugroženost i vjetar, bura i jugo.
Koliko je bilo zahtjevno?
– Takav most, za njega je ipak potrebno vrhunsko inženjersko znanje, i teoretsko ali i iskustvo. Hvala Bogu da imam u životu par mostova koji imaju veće raspone, sve sam to prošao naročito posljednja dva mosta preko Eufrata u Turskoj gdje je daleko viša seizmička ugroženost tako da su iskustva upotrijebljena u ovom mostu.
Izvor:hrt.hr