Bjeloruska olimpijska atletičarka Kristina Timanovska odbila je vratiti se u svoju zemlju nakon što joj je baka rekla da to nije sigurno, te je u ekskluzivnom razgovoru za agenciju Reuters Varšavi, prijestolnici Poljske koja joj je zajamčila humanitarnu vizu rekla da njezina obitelj strahuje da bi u slučaju povratka u domovinu završila na psihijatriji.
“Oduvijek sam bila daleko od politike, nisam potpisivala peticije ili išla na prosvjede, nisam rekla ništa protiv bjeloruske vlade“, kazala je Timanovska.
“Ja sam sportašica i ne razumijem ništa u politici. U životu se ne pokušavam baviti ičim drugim osim sportom i trudim se da me politika ne odvraća od toga”, dodala je.
“To može zvučati okrutno zbog svih groznih stvari koje su se dogodile prošlog ljeta u Bjelorusiji, no ja sam se pokušala držati podalje od toga. Samo sam htjela ići na Olimpijadu i biti najbolja što mogu“, dodala je Timanovska, referirajući se na prošlogodišnje prosvjede protiv dugovječnog bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka koji je na prosvjede odgovorio brutalnom represijom.
“Htjela sam biti u finalu i natjecati se za medalje”, istaknula je Timanovska.
Naime, trebala se natjecati u utrci na 200 metara. Tvrdi da su je predstavnici bjeloruskog tima prisilno pokušali poslati kući jer je kritizirala sportske vlasti što su je uvrstili u štafetu bez njezinog pristanka
“Baka me nazvala kad su me već vozili na aerodrom”, rekla je trkačica. “Doslovno sam imala oko 10 sekundi. Nazvala me i rekla mi ‘molim te, ne vraćaj se u Bjelorusiju, nije sigurno’. To je bilo to, poklopila je”, dodala je.
“Želim se vratiti u Bjelorusiju. Volim svoju zemlju. Nisam ju izdala i nadam se da ću se moći vratiti”, poručila je.
Timanovska je kazala kako je treneru u nedjelju rekla da je spremna za utrku na 200 metara, nakon čega je on otišao obaviti poziv.
“Za nekoliko sati je glavni trener došao do mene s predstavnikom atletskog tima. Rekli su mi da je donesena odluka da me se pošalje doma, kako oni nisu ti koji su je donijeli, nego ju samo provode”.
Potom su joj rekli da “ima 40 minuta” te “da mora spakirati svoje stvari i otići na zračnu luku”.
Ta je odluka, rekla je 24-godišnjakinja, došla “visoko odozgo”.
Treneri su ostali zatečeni njezinim činom na tokijskoj zračnoj luci, otkrila je atletičarka.
“Nisu očekivali da na aerodromu mogu pristupiti policiji. Oni misle da smo suviše uplašeni da napravimo nešto, da se bojimo govoriti istinu cijelom svijetu. No ja se ne bojim“.
“Nisam jedna od onih koji se plaše. Uvijek stojim za istinu. Poštujem sebe i svoj rad. Želim i da se drugi poštuju, da se prestanu bojati i počnu otvoreno govoriti o onome što ih brine”.
Timanovska je prije odlaska u japansku prijestolnicu bila među rijetkim bjeloruskim olimpijcima koji su javno izrazili podršku Lukašenkovim protivnicima.
“Ovo je jako turbulentan period mog života. No nadam se da će uskoro to biti gotovo i da ću moći nastaviti svoju karijeru. Želim i pomoći ljudima poput sebe. Ako su pod ikakvim pritiskom, spremna sam im pomoći”, rekla je.
Slučaj bjeloruske košarkašice
Prošle godine poznata bjeloruska košarkašica Jelena Levčenko osuđena je na 15 dana zatvorske kazne zbog sudjelovanja u prosvjedima protiv bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka, koji je ujedno uz srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića posljednji europski diktator. Štoviše, pitanje je zapravo tko je gori od njih dvojice? Naime, Lukašenko autokratski vlada Bjelorusijom, ali nije sudjelovao u agresiji na neku od susjednih država, kao što je to činio predsjednik Srbije, Vučić, koji je bio i član fašističke strane osuđenog ratnog zločinca, Vojislava Šešelja. Iza Lukašenka je puno unesrećenih ljudi, ali nisu iza njega ostale masovne grobnice, kao što su ostale iza stranke i politike koje je Vučić bio dio. Nažalost, dobar dio hrvatskih političara naprosto se utrkuje kako bi se našao u blizini srbijanskog diktatora Aleksandra Vučića.
Izvor: narod.hr