Mreža za izgradnju mira, koalicija koja okuplja 222 članice, organizacije i škole iz cijele BiH, s ciljem da gradi održivi mir, čini dugogodišnje sveobuhvatne napore ka obnovi kvalitete društvenog i ekonomskog života u BiH.

– Tako i danas, na Međunarodni dan nestalih, kada je prošlo više od 25 godina kako je rat u Bosni i Hercegovini završen i dalje tragamo za 7.600 nestalih osoba. Obitelji nestalih osoba ni dan danas ne znaju gdje su posmrtni ostaci njihovih najmilijih – priopćeno je.

Do sada je  otkriveno više od 3.000 tajnih masovnih grobnica, što je “izvanredno” postignuće, istakla je forenzička koordinatorica Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), sa sjedištem u Hagu Sandra Šoštarić.

Bosna i Hercegovina je, kako se navodi u priopćenju Mreže,  svjedočila preokretu u samom pristupu problemu nestalih osoba.

– Iz humanitarnog okvira prešla je na čvrst i zakonom uspostavljen okvir, u kojem se rješavanje slučajeva nestalih osoba daje u nadležnost državnim institucijama koje se bave vladavinom zakona uključujući i njihov pravosudni sustav – priopćeno je.

Zakon o nestalim osobama još uvijek nije u potpunosti implementiran.

Uspostavljanje Fonda za obitelj nestalih osoba, kao i finalizacija verifikacije Centralne evidencije o nestalim osobama su među najvažnijim zadacima koje treba ispuniti u skoroj budućnosti.

Udruženje Mreža za izgradnju mira suosjeća s obiteljima koje i dan danas tragaju za svojim najmilijim, iskazuje nadu da će posmrtni ostaci žrtava, koje još uvijek nisu pronađene to uskoro biti, te da će svaka nestala osoba biti pronađena i naći svoj konačni smiraj.

– Međunarodni dan nestalih osoba je prilika da se istakne rad tih institucija, poveća javna svijest na ovu temu, i prikupe donacije i volonteri – dodali su.

Izvor:pogled.ba

error: Content is protected !!