Predsjedatelj Predsjedništva BiH i drugi bošnjački član Željko Komšić nakon sastanka s Gabrielom Escobarom, zamjenik pomoćnika državnog tajnika SAD, kazao je da su poruke Escobara da rata neće biti te da je Dayton bio i ostao izvor američke politike u BiH.

– Poruke koje se tiču ponašanja Beograda je da Srbija nije zainteresirana oko sukoba u BiH. Perspektiva regije je u integracionim procesima svih šest zemalja regije – kazao je Komšić.

Dodao je da je potrebno urediti odnose ovih zemalja na način da se poveća robna razmjena i smanje barijere kretanja roba i usluga, prenosi Avaz.

Jači integracijski procesi

– Također, ocjena gospodina Escobara je da sve što se događa u BiH je umjetna kriza i da ne postoji realana osnova – dodao je Komšić.

Naveo da je rečeno da SAD neće prihvatiti nikakve poteze mimo Dejtonskog mirovnog sporazuma te da stoje iza toga da zapadni Balkan mora ući u jače integracijske procese s EU kako bi čim prije ušli u EU.

Istakao je da, sa s obzirom na to da ovdje postoji veliki kapacitet za ekonomski rast, što može obezvjeriti ljudima u cijeloj regiji uvjete za bolji život, su se na sastanku dotakli i korupcije koja hara cijelom regijom, pa i BiH.

Rekao je da na sastanku nije bilo riječi o Izbornom zakonu.

– Sve što se tiče Dejtona, a SAD su potpisnice Dejtona, neće biti promijenjeno bez suglasnosti SAD. Izričito je rečeno da rata neće biti. Sada ima li dovoljno budala u BiH i regiji, uvjerili smo se da ima. Pitanje je hoćemo li biti pametni ili budalasti i uništiti mir – naveo je Komšić.

Rekao je da nije bilo ni govora o sankcijama niti je on to spomenuo zamjeniku pomoćnika državnog tajnika SAD.

– Što će on pričati s gospodinom Dodikom, ne znam. Što se tiče mog utiska, riječ je o dužnosniku američke administracije koji ima podršku viših nivoa za ovo što govori. Sve što sam rekao su bile riječi gospodina Escobara. Jasno je definirao pravce njihovog djelovanja u BiH i regiji – rekao je Komšić.

Na pitanje o Dejtonu, i razlikama iz 1996. godine i danas koje se odnose na nadležnosti države i entiteta, Komšić je rekao da sve što je nastalo u Parlamentarnoj skupštini je u skladu sa Dejtonom i da je prijenos nadležnosti s entiteta na državu ranije odlučen u Parlamentarnoj skupštini BiH.

– Što je Dodik tada pristao na to, ja ne znam – zaključio je uzurpator hrvatske pozicije u Predsjedništvu BiH.

/HMS/

error: Content is protected !!